Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Коларов: Зимата не може да уплаши човек, който обича природата

Въпреки студеното време, станала популярна в социалните мрежи инициатива набира все повече привърженици - разходките на Кирил в планината.

"Трябва да гледаме това, което е сътворила природата. Трябва да се върнем към корените си - земята, въздуха, светлината", каза в студиото на "Ритъмът на столицата" инициаторът и водач на тези разходки - йога учителят Кирил Коларов.

Първоначално е бил само с кучето си. И му хрумва идеята да "запали" повече хора по полезните за здравето разходки, очарованието на общуването с природата и забележителностите около столицата. По думите му, има прекрасни близки до София места, които малко хора знаят.

"Идеята беше хората, които не обичат да ходят или не успяват да се организират, да разберат за тях и да ги видят. На 20-30 минути ходене от София човек може да се озове в прекрасна дива природа. От Боянското ханче до Боянското езеро пеша е около 20 минути. И човек спокойно може да се освежи, да се наслади на гледката, да диша чист въздух, преди да започне деня си", даде пример Кирил Коларов. 

Отначало в разходките трудно се включвали нови хора, но всеки отишъл споделял, че му харесва. Най-възрастният участник сега е оперна певица на 84 години, която е пример за жизненост за цялата група.

"Това е допинг, естествен наркотик, който човек получава от природата... Всеки ден е добре да ходим пеша. Това е задължително за хората над 30 години. Това е най-естественото движение за човека. Според медиците, полезно на ден е изминаването пеша на 10 км. Но в забързаното ни ежедневие рядко отделяме време за това", казва още специалистът.

За начинаещите са подходящи леки преходи - до Боянското езеро и скали, разположени над тях. Групата е посещавала Драгалевския манастир, пещерата "Очите на Бога" до Луковит, Земенския пролом.

Кирил Коларов се занимава с йога от 19 години, въпреки че е инженер по управление на летателни апарати. Преподава в детски градини, училища и висши училища, сред които Националното музикално училище - „Любомир Пипков“, Музикалната академия, Университета по архитектура строителство и геодезия.

Още от съветите му за подготовката за планинските разходки, за маршрутите, както и за здравословен начин на живот - чуйте в прикачения звуков файл!







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест в Кюстендилско, искат оставката на шефката на Областното пътно управление

Живеещи в кюстендилското село Ябълково и региона излизат днес отново на протест. Това става две седмици, след като автомобил се блъсна в безстопанствени коне. При удара загина 18-годишно момиче, а други две бяха ранени.  Протестиращите настояват за оставката на директора на Областното пътно управление инж. Юлия Божилова. Те..

публикувано на 10.01.25 в 09:11

В Пловдив отново предупреждават за опасно мръсен въздух

От Община Пловдив тази сутрин отново предупреждават гражданите за ново замърсяване на въздуха.  В населеното място се очаква ново опасно превишение на допустимите норми за атмосферно замърсяване в града със стойности, вариращи  от 30 до 100 микрограма на кубичен метър фини прахови частици.  Общината призова жителите да не проветряват дълго..

публикувано на 10.01.25 в 08:27

Отново топло време в петък, но ще застудее

През днешния ден преди обяд все още на много места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност. След обяд видимостта ще се подобри, но от северозапад ще започне увеличение на облачността, което до полунощ ще обхване цялата страна. Вечерта в северозападните райони ще завали дъжд, който с понижението на температурите много бързо ще премине..

публикувано на 10.01.25 в 07:15
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41