Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Коларов: Зимата не може да уплаши човек, който обича природата

Въпреки студеното време, станала популярна в социалните мрежи инициатива набира все повече привърженици - разходките на Кирил в планината.

"Трябва да гледаме това, което е сътворила природата. Трябва да се върнем към корените си - земята, въздуха, светлината", каза в студиото на "Ритъмът на столицата" инициаторът и водач на тези разходки - йога учителят Кирил Коларов.

Първоначално е бил само с кучето си. И му хрумва идеята да "запали" повече хора по полезните за здравето разходки, очарованието на общуването с природата и забележителностите около столицата. По думите му, има прекрасни близки до София места, които малко хора знаят.

"Идеята беше хората, които не обичат да ходят или не успяват да се организират, да разберат за тях и да ги видят. На 20-30 минути ходене от София човек може да се озове в прекрасна дива природа. От Боянското ханче до Боянското езеро пеша е около 20 минути. И човек спокойно може да се освежи, да се наслади на гледката, да диша чист въздух, преди да започне деня си", даде пример Кирил Коларов. 

Отначало в разходките трудно се включвали нови хора, но всеки отишъл споделял, че му харесва. Най-възрастният участник сега е оперна певица на 84 години, която е пример за жизненост за цялата група.

"Това е допинг, естествен наркотик, който човек получава от природата... Всеки ден е добре да ходим пеша. Това е задължително за хората над 30 години. Това е най-естественото движение за човека. Според медиците, полезно на ден е изминаването пеша на 10 км. Но в забързаното ни ежедневие рядко отделяме време за това", казва още специалистът.

За начинаещите са подходящи леки преходи - до Боянското езеро и скали, разположени над тях. Групата е посещавала Драгалевския манастир, пещерата "Очите на Бога" до Луковит, Земенския пролом.

Кирил Коларов се занимава с йога от 19 години, въпреки че е инженер по управление на летателни апарати. Преподава в детски градини, училища и висши училища, сред които Националното музикално училище - „Любомир Пипков“, Музикалната академия, Университета по архитектура строителство и геодезия.

Още от съветите му за подготовката за планинските разходки, за маршрутите, както и за здравословен начин на живот - чуйте в прикачения звуков файл!







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

ВиК, уличната мрежа и транспортната свързаност са сред актуалните проблеми на Панчарево

От началото на следващата седмица в столичния район започва кампания за премахване на ненужните кабели по улици и сгради и дейности за подобряване на електрозахранването. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на Панчарево Евгения Алексиева (▼). Тя припомни, че това е районът в София с най-голямата територия – има вилни зони и 10..

публикувано на 21.10.24 в 09:37

Слънчево, но с есенни температури

Днес ще бъде предимно слънчево. Временни увеличения на облачността, средна и висока, ще има над крайните западни райони. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 15° и 20°, в София – около 18° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа до умерен предимно северен вятър. Максималните..

публикувано на 21.10.24 в 07:15

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална мрежа за децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00