Откакто се празнува Денят на радиото, всяка година се определя и Град на радиото. Тази година градът е Шанхай и специално за Радио София от там „дойде“ гласът на Йоханес Тойрер от Rundfunk Berlin-Brandenburg. Той участва в конференцията в Шанхай - град на World radio Day тази година - в панела за "Радиото и мултикултурализма".
Денят е щастлив. Времето в Шанхай е прекрасно, замърсяването на въздуха, за което всички говорят, не се забелязва. Наоколо е пълно с куп впечатляващи безмоторни возила, а градският пейзаж с всички тези небостъргачи е зашеметяващ. Тук са събрани професионалисти от света на радиото и телевизията от цял свят и се говорят важни за развитието на медиите неща. Така че, да – денят е щастлив, сподели той.
Думата „криза“ се промъква навсякъде, но повечето от нас я възприемат като предизвикателство. Говори се много за възможността да се съберат в едно радиото и всички мобилни устройства и за това, че слушателят трябва да има все повече права да „моделира“ и влияе на радиопрограмите по повече или по-малко директен начин. Така че, бъдещето на радиото е интересно, колкото и наивно да звучи за някои.
Ето, в Китай приходите от реклама във вестниците и списанията намаляват, но в радиото се увеличават. Това е една изненадваща новина и нещата не стоят така в Европа, но радиото е специфична медия. То е изключително бързо, много близко е до хората, представете си сега в колата с едни хубави колони, водещият сякаш седи до вас.
Радиото можете да си го вземете навсякъде с вас, то е достъпно за всеки. И другия важно за радиото е, че то може да бъде със специален дизайн за всяка слушателска аудитория, по различни теми от живота. Радиото може да предава лайв, разбира се, то е така мобилно и в много отношения продължава да бъде ненaдминато, каза още Йоханес Тойрер.
А гласът му, долетял чак от Шанхай, можете да чуете в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..