Тази седмица предаването ни „Радиоприемница“ е посветено на отношението ни към родното, а днес ще отправим поглед към връзката между поколенията.
Как да предадем на младите българи посланията, вълнували колективната ни памет поколения наред? Потърсихме отговора на този въпрос заедно с Димитър Петров – инициатор на проекта „Златната ябълка“, чиято цел е със средствата на анимационното изкуство да популяризира в България и по света традиционни образи от българския фолклор.
Вече пета година работим по проекта „Златната ябълка“ – анимационен сериал, базиран на българския фолклор.
Целта ни е да вземем най-доброто от нашата култура и мислене и да го представим по един съвременен начин. Вече имаме трейлъра, направихме един къс филм, изцяло финансиран от фенове, и в момента кандидатстваме за финансиране на първия 24-минутен къс филм, в който започва сюжетът с главните ни герои.
Екип от 28 души от 6 страни се обърнахме към българския фолклор, защото е много модерен като начин на мислене. Поуките, които проповядва, са изключително съвременни. Също така, всеки от нас се питаше - защо няма такъв проект до сега?
Ние знаехме за кукери, змейове, самодиви, но никога не сме ги виждали в каквато и да е филмова форма и „Златната ябълка“ е отговор на тази нужда. Много хора имат нужда да видят и да си припомнят нашия фолклор.
За връзката между фолклора и патриотизма обаче Димитър споделя, че според него има много голяма разлика между бутафорния патриотизъм, който е базиран на отричане на чуждото и истинския, който е базиран на градивност.
Нашият фолклор е изключително градивен – има дълбоки поуки, интересни сюжети. Целта му е да бъде създадена общност, да събере хората заедно и да им даде инструментите, за да се справят в много трудни времена.
Доц. д-р Петко Христов, директор на Националния етнографски музей, също се включи в разговора, за да ни разкаже как се развива кампанията „Опознай традициите, за да обикнеш народа си“, чиято цел е да събере средства за създаване на образователен център в музея.
Целта на тази кампания е в Националния етнографски музей да бъде изграден модерен образователен център, където нашите деца да имат постоянен досег с българските традиции, с културното наследство на България и на българските общност извън граница. Да има едно място, където да може постоянно, с предложени конкретни програми, децата да имат досег с майсторлъка, с идеите и с ценностите на старите българи.
Идеята ни е да има такъв образователен център в сърцето на София, който да помага ние да представим културното богатство на българския народ.
Нашата амбиция е това да бъде реализирано тази година, за да може догодина, когато България стане столица на обединена Европа, да имаме това място, където да представим на гостите на София и на българските деца, това културно богатство.
Тунелът на жп прелеза на бул. "Ботевградско шосе" вече е пребоядисан, като са направени и тематични стенописи, посветени на спортните легенди - Никола Цолов, Ивет Горанова, Гунди и Котков. Състоянието на подлезите в "Подуяне" е един от основните проблеми, пред който е изправен района, каза пред Радио София кметът Кристиян Христов. "Една..
Нарязани гуми, счупени чистачки, надраскани със спрей автомобили. Това не е необичайна гледка в крайните квартали на София. Причината е, че колите се оказват паркирани на места, които някои столичани смятат за свои, защото "от години паркират на тях". Особено ако колите са с регистрация, различна от софийска, вандализмът няма граници...
През следващото денонощие над по-голямата част от страната ще се задържи облачно с валежи от дъжд, по-значителни в югоизточните райони. В Предбалкана ще превали слаб сняг, съобщиха от НИМХ. От югозапад валежите ще спират и облачността ще се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от изток-североизток, в Източна България от север-североизток...
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..