Българите почитат днес обичая "Баба Марта", който е един от най-тачените български обичаи с хилядолетна традиция - най-вероятно езически.
На този празник всеки подарява на близките си специален амулет, наречен мартеница, за здраве и сила през следващата година. Мартениците се изработват само за 1 март, когато според българския народ започва новата стопанска година.
На 1 март хората, дърветата и животните се закичват за здраве и успех с мартеници, направени от пресукан бял и червен конец. Те се носят или до 9 март - църковния празник на Свети 40 мъченици, или до 25 март - Благовещение. Мартеницата може да се свали и при първото виждане на щъркел, на лястовица, кукувица или на цъфнало дърво.
Мартениците са направени задължително от два пресукани конеца - червен и бял. В някои райони на страната конците са само червени, в други - многоцветни, но с преобладаващо червено. Този цвят според народното поверие има силата на слънцето и дава жизненост на всяко същество. Белият цвят символизира чистотата, невинността и радостта. В българските традиции бялото е и знак за красота, а червеното е цвят на жизненост, на здраве и любов, на победата, на живота и храбростта, на светлината на изгряващото и залязващото слънце.
Според легендите първата мартеница е направена от Ахинора, жената на хан Аспарух, през втората половина на седми век, когато Аспарух преминал Дунава и открил за българите земите около Балкана. Ахинора дълго чакала своя любим и накрая завързала на крачето на лястовичка пресукан бял и червен конец и пуснала птичката да предаде посланието й за здраве и любов.
Този стародавен, най-вероятно езически обичай, се смята за уникална българска традиция, макар че в леко променен вид присъства и в Румъния. Там мартеницата се нарича "марцишор" и се носи само от жени, а в Северна Гърция я носят само децата като гривна, направена от усукан бял и червен конец. Обичаят се пази и в близките страни, където са се преселвали българите през вековете - отбелязва се в южните части на Молдова, където живеят етнически българи.
Интересни са и обичаите у нас, свързани с мартениците. В Разградско сутринта при изгрев слънце всяка домакиня мята червен плат на едно от плодните дървета в градината, "за да разсмее Баба Марта". В Троянско на 1 март преди изгрев слънце стопанките на всеки дом връзват червена вълна по ключалките на вратите, на овошките, по рогата на добитъка. В Хасковско бабата, която рано преди съмване връзва мартеници на децата от семейството, се облича изцяло в червени горни дрехи. Оттук идва и народната представа, че Баба Марта спохожда хората и посевите, облечена в червен сукман, забрадена с червена забрадка, обута в червени чорапи.
Мъжът, който в понеделник бе заснет да се хвърля под коли на столичния бул. "Цар Борис III", се е самоубил като е скочил от 5-ия етаж на сграда в квартал "Младост". По неофициална информация на БГНЕС, след задържането му от полицаи в понеделник, мъжът не е бил настанен в клиника, тъй като не е извършил сериозно престъпление. Затова след..
След започналото през последните дни строителство на още 2 детски градини - разширението на 108-а в ж.к. "Дружба" и новата сграда в с. Кокаляне, район "Панчарево", днес в район "Красна поляна" бе направена първа копка на нова сграда за 8 допълнителни групи – 2 яслени и 6 градински, съобщиха от Столичната община. Проектирани са просторни..
Отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев". От пожарната служба уточниха, че няма данни за пострадали хора. Вероятно сред горящите отпадъци има и автомобилни гуми. На място са изпратени екипи на пожарната.
Реконструкцията на стадион "Българска армия" върви по график и строителните дейности ще бъдат изпълнени в срок, увери техническият ръководител на обекта Димитър Каламов. ЦСКА организира ден на отворените врати на стадиона, по време на който медиите се запознаха с напредъка по строежа на новия стадион на "червените". "Наляти са основите на сектор А и..
Противоепидемичните мерки за Кюстендилския регион, въведени от 27 януари до 5 февруари, отпадат от четвъртък, обявиха от РЗИ. За последните пет дни заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в региона пада и това е трайна тенденция. Ситуацията с грипа и респираторните заболявания в региона е благоприятна, макар че последната..
Късно снощи проверяващ екип от Столичния инспекторат и служители на дирекция АПП са извършили проверки за нерегламентирано изгаряне на отпадъци в район "Слатина". Горенето на открито на стари мебели и вещи е било на ул. 517 в кв. "Христо Ботев". За установяване на мястото е използван дрон. Съставен е акт на извършителите, допълват от Столичния..
Девет тона са събраните елхи след края на коледните и новогодишни празници. Общо през януари т.г. в Инсталация за компостиране на зелени отпадъци "Хан Богров" са постъпили 1066 тона , съобщиха от Столичната община. Количеството е близо 850 тона по-малко в сравнение с първия месец на 2024 г. Инсталация за компостиране е с капацитет 24..