Интересни срещи имаме в сутрешното ни "Радиокафе". Днес ще ви припомним една от тях - с виолончелистката Калина Кръстева, която вече осем години живее, преподава в два университета и изнася концерти в Австралия. И по-точно в Мелбърн ("много добре организиран и много красив"). Поводът да я потърсим беше изключителното представяне на Григор Димитров там и тогава - бяхме я видели в агитката и искахме да разберем какви са коментарите в австралийските медии. Но разговорът ни стана много по-голям, и много по-интересен - за наскоро приключилата докторантура на Калина, за която тя избира консерваторията в София и изцяло българска тема (Творби за чело от български композитори - които при това често свирят нейните ученици); за концертите с нейното трио, с което са обиколили Австралия, или поне по-големите градове. Чуйте - много е интересно, за природата и красотата на Австралия, която продължава да е мечта за много българи; за музикалния живот там и за турнетата на Амстердамския Concertgebouw и Лондонската филхармония, както и за факта, че все още в Австралия се отделят достатъчно средства за култура; за австралийците и тяхната добронамереност, откритост и вяра, че има изход от всяко положение, стига да си позитивно настроен.
Имено това е "взела назаем" Калина от тях, останалото си е нейно, българско. Нищо, че вече над 20 години не живее в България.
Родена е в София, в музикално семейство - баща ѝ е именитият български виолончелист Анатоли Кръстев, майка ѝ е музиковед. Брат ѝ Атанас, също е чудесен виолончелист. След завършване на музикалното училище в София, Калина заминава за Лондон, учи в Кралската академия там, специализира и в крайна сметка се озовава в Австралия. Има дъщеря, на която се старае да предаде всичко българско, което е хубаво. И на всяка цена - българския език. Защото съпругът на Калина, с когото съвсем наскоро отпразнуваха 18 години заедно, не е българин. Космополитно семейство, което вижда хубавото във всяка една ситуация. И... играе тенис, "макар и по-малко, отколкото би ми се искало, защото обичам този интелектуален спорт... а по принцип, в музиката и спорта има много общи неща - дисциплината, способността да бъдеш организиран").
В разговора ни с Калина Кръстева става дума и за българската общност в Мелбърн, за сплотеността и съпричастността им, чувства, които се засилват, когато си далеч от България. А пък, както сподели с усмивка Калина Кръстева "единствената критика, която имам към Мелбърн е, че е толкова далеч от Европа".
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Калина Кръстева.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..