Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цирковата легенда Александър Балкански:

Голямото изкуство и красотата трябва да бъдат уважавани

За наградите "Икар", "гвоздеите" в новата програма на цирка и отговорността да си сред най-добрите

Снимка: Георги Корнейков

Гостът ни днес в сутрешното "Радиокафе" е Александър Балкански - емблематично име за българския цирк. Представител на старата школа, истински кавалер, той пристигна с огромен букет лалета - за да има за всяка дама, която срещне. Разговорът ни започва след песента "She" на Шарл Азнавур, защото се оказва, че именитият френски певец е голям почитател на цирка и е гледал коронния номер на нашия гост преди години в Медисън скуеър гардън в Ню Йорк, след което идва да се снима с него. За отношението към цирка говорим с Александър Балкански, който е играл пред кралиците на Дания, Швеция, Холандия и Великобритания, пред американския президент Никсън, (три пъти) във Ватикана. С тъга той споделя, че понятието циркаджия (натоварено с негативен смисъл) го има само в българския език.

За състоянието на цирковото изкуство, за културата у нас изобщо, за една прочута фраза на големия Федерико Фелини за цирка, за майката на нашия гост, която в края на 40-те (през зимата, когато циркът почиваше) четяла новините на италиански език в БНР - историите на Алексанър Балкански следват една след друга. В чудесна форма на 75 години, той обожава своята професия и е запазил любовта и любопитството към живота. Играл е по целия свят и е сигурен, че по-хубави от българските жени наистина няма - не само като външност, но и като душевност. Тук споменава съпругата си и пожелава на българските мъже да ценят съпругите си.

Иначе конкретният повод за нашия разговор е връчването на наградите Икар - церемонията (за втори път след 2007) ще се проведе в шапитото на цирка. Това е идея на Александър Балкански, който признава, че винаги е мечтал у нас това да се случва с блясъка и размаха на Холивуд. И сега се вълнува и подготвя за Икарите с повече вълнение дори, отколкото за новото цирково представление, което ще има своята премиера на 31 март.

Чуйте (и вижте) целия ни разговор, за да разберете какво ще включва то, кои са любимите номера на българската публика и кое е новото. А също - как Александър Балкански поздравява дамата, която ще получи наградата в категорията за цирково изкуство.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03