По принцип приемането на християнството не е еднократен акт, това е един бавен процес на християнизация, започва още в Римската империя, разказва доцент Нушев.
До края на 4 век християнството е една от религиите в Римската империя и имаме един процес на съжителство между християнството - една нова монотеистична религия, и другите езически политеистични религии. Така че още през Късната античност може да се каже, че започва един процес на синкретично свързване на определени елементи.
Ранното християнство обаче е по-устойчиво и неподатливо на влияние. След обявяването на християнството за официална религия, големи маси хора започват да се приобщават към Църквата. Това от своя страна, според изследователите на църковната история, води до снижаване на каноничните норми и смесване с част от традициите, които присъстват в тогавашната Римска империя.
Доцент Нушев дава и пример в тази посока. Константин Велики, преди да стане християнин, е бил поклонник на култа към Слънцето. И много изследователи считат, че изворът на празника Рождество Христово, който съвпада със Зимното слънцестоене ,или един култ към непобедимото слънце, е проява на синкретизъм. Но е много важно какъв смисъл се влага във всички тези универсални символи.
Кои от традициите ни, свързани с Великденските празници, са канонични, и кои плод на народните вярвания - вижте във видеото .
Министерството на здравеопазването (МЗ), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София и „Информационно обслужване“ АД подновяват кампанията "еЗдраве" от днес до 22 декември поради огромния интерес, съобщават от ведомството. Чрез него всеки може да получи достъп до електронното си здравно досие през своя мобилен телефон. През декември съдействие в..
След над 200 интервюта журналистката Валентина Петкова трудно, но внимателно е подбрала 55 от тях, за да ги включи в един сборник. За книгата "55 изповеди за любовта. Двама в люлката" единственият водещ критерий при подбора е бил тези интервюта, взети обикновено в дома на съответната двойка, да са с личности от различни сфери на духовния..
С наближаването на коледните празници множество домакинства, фирми, детски и социални заведения вече активно слагат коледната украса през декември. Това може да се окаже опасна задача, ако украсата бъде закупена от съмнителни търговци, съобщава БГНЕС. От началото на годината от пазара са спрени над 100 опасни светлинни вериги, показват данните на..
25 предизвикателства, с които да бъдем по-добри и активни граждани е коледната инициатива, която стартираха от Фондация "Конкордия" – България. Със своя специален Коледен календар "25 дни доброта" те отправят нестандартно предизвикателство - вместо традиционните шоколадови изненади, всеки ден от календара крие вдъхновяваща задача. От 1 декември до..
На днешния ден отбелязваме 133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия (ВМА). Празникът беше почетен с поднасяне на венци пред паметника на загиналите медицински чинове пред сградата на ВМА и награждаване на служители за проявен висок професионализъм. На събитието присъстваха представители на Президентството, Народното събрание,..
Тунелът на жп прелеза на бул. "Ботевградско шосе" вече е пребоядисан, като са направени и тематични стенописи, посветени на спортните легенди - Никола Цолов, Ивет Горанова, Гунди и Котков. Състоянието на подлезите в "Подуяне" е един от основните проблеми, пред който е изправен района, каза пред Радио София кметът Кристиян Христов. "Една..
Нарязани гуми, счупени чистачки, надраскани със спрей автомобили. Това не е необичайна гледка в крайните квартали на София. Причината е, че колите се оказват паркирани на места, които някои столичани смятат за свои, защото "от години паркират на тях". Особено ако колите са с регистрация, различна от софийска, вандализмът няма граници...