Здравето зависи от вътрешната и външната чистота на човека. За да бъдеш здрав, трябва да дойдеш в съгласие с Природата. Тя ще ти даде светлина, въздух, вода и храна. Ако между енергиите на Слънцето и енергиите на твоя организъм става правилна обмяна, всякога ще бъдеш здрав. Думите са на учителя Петър Дънов, а в търсене на лековете, които природата щедро ни дарява, в нашата "Радиоприемница" поканихме Кристина Костова, част от екипа на семейна компания за производство на натурална козметика и природни продукти.
Над 50 процента от един продукт на конвенционалната козметика е вода, казва Кристина. От друга страна, кожата е мастно усвоима, а не водоусвоима, тоест, тя се хидратира не от водата, която слагаме върху нея, а от водата, която приемаме вътрешно, продължава тя. Затова и често се случва да даваме много пари за химически преоразувана вода, която не носи много ползи за външния вид и здравето ни. За сметка на това обаче, природата се е погрижила да ни даде достатъчно растения, с които да запазим свежия си вид и доброто си здраве.
Етерични масла
Хората, които не са свикнали с натуралната козметика, ги предупреждаваме първо да тестват върху себе си, тъй като в почти всичките ни продукти има етерични масла, казва Кристина. Етеричните масла са изключително ценни, защото, просто казано, те представляват имунната система на растението, извлечена в малко шишенце. Но тези масла могат да бъдат и опасни. Използват се главно заради биоактивните си вещества, но винаги е хубаво да се смесят с нещо, преди да се допрат до кожата. В редки случаи те могат да се използват и вътрешно, но преди това задължително трябва консултация със специалист. Важно е и качеството на маслата, което може да се разбере по няколко неща. Трябва да се поинтересуваме за фирмата, която го произвежда, хубаво е да не купуваме от най-ниския ценови клас и най-важното - да имаме предвид, че качественото етерично масло трябва да е мазно.
Силата на българските билки
Всяко растение си има химичен състав, който влияе по някакъв начин, и това е магията, която се случва, разказва Кристина.
Невен - това е изключително широкоспектърна билка, има успокояващо и подхранващо действие, може да се използва ежедневно.
Жълт кантарион - неговот свойство е да намалява епидермалната температура и е много подходяща при изгаряне или някакъв лек възпалителен процес.
Живовлякът има множество приложения. Изключително добре влияе при екземи от различен тип (вътрешни или ухапвания от насекоми), има и антигъбично действие. Може да се приема и като запарка за чай. С него се правят и комперси директно върху кожата. Ефективен е и при гнойни рани.
Черният оман е по-малко позната билка, като при нея се използва коренът, който е черен. Неговото свойство е да благоприятства ставите, тъй като има много високо съдържание на алантоин, който пък помага за възстановяване на меките части от ставите, хрущяли или връзки. Може да се използва и вътрешно, но след консултация със специалист. Често се използва и при следоперативни намеси.
Още за силата на природните лекове и какво трябва да знаем, когато ги използваме вкъщи - чуйте в разговора на Гергана Гайдарова с Кристина Костова.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..