В последната седмица на април държавите в Европа се обединяват под слогана „Ваксините действат”. Вчера започна Европейската имунизационна седмица, която се отбелязва в страните членки от ЕС от 2006 г. като израз на последователната европейска политика за превенция чрез ваксинация.
Фактът, че участничките в инициативата вече са 53, показва, че идеята и целите за важни за милиони хора и здравни институции (не само за страните в Евросъюза). Всяка година в света се регистрират повече от 10 милиона смъртни случая при деца под 5-годишна възраст. Голяма част от тях са в следствие на заболявания, за които съществуват действащи ваксини, подчертава д-р Валери Цеков – управител на Българското сдружение по иновативна медицина.
Според него не бива да се пренебрегва темата от хората, да се стига до смърт при заболявания, които иначе са предотвратими, благодарение на едни от най-добрите постижения на науката през последните два века – ваксините.
Съвременният имунизационeн календар в България включва задължителни имунизации в детската възраст срещу 11 заразни болести (туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции, морбили, рубеола и паротит). Ключов момент в контрола на едно заразно заболяване посредством имунизация е достигането и поддържането на висок имунизационен обхват (>95%). Спадането на имунизационния обхват под определени критични стойности е предпоставка за епидемично разпространение на съответната инфекциозна болест. Освен ваксините по задължителния имунизационен календар, за който следят най-вече личните лекари, отскоро са достъпни и ваксините срещу рак на маточната шийка, както и за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити, които са препоръчителни, но безплатни.
България е сред първите страни в Европа, които ще предоставят на населението възможността да се ваксинират с 4-валентна ваксина срещу грип, в предстоящия грипен сезон – зимата на 2017/2018 г.
Чуйте повече в репортажа на Георги Нейков.
Европейската имунизационна седмица продължава до 30 април, а именно - в събота - 29 април от 11:00 ч. в Националния политехнически музей (ул. „Опълченска“ 66) ще гостува информационна кампания „Ваксинко“, започната преди година от Националната пациентска организация. И в рамките на традиционната за музея инициатива „Семейна събота“ д-р Иван Вецев ще изнесе интерактивна лекция на малките слушатели и техните родители, на която ще разкаже повече за това как функционира имунната система, какво я застрашава и как да се грижим за колективния имунитет на обществото.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..