Двама души си разделиха призовото място на наградите "Васа Ганчева" - Панайот Стефанов, студент по журналистика в Софийски университет и главен редактор на пловдивското издание за култура и градски начин на живот „032“ и Любомир Гиздов – бакалавър по скандинавистика в Софийския университет и преводач.
Втората награда е присъдена на Владислав Сенов – журналист от БНТ Пловдив. Поощрителни награди бяха присъдени на студентите Неда Узунколева, Емилия Илиева, Ирена Петрова и Диана Малинова.
Наградите бяха раздадени за пета поредна година на датата, на която е родена именитата телевизионна журналистка и преводачка. Отличените млади журналисти получиха наградите си в литературен клуб „Перото“ за творчески принос и постижение в областта на телевизионната журналистика, публицистиката на културна тематика и художествения превод от скандинавски език.
В рамките на церемонията журналистът Георги Ангелов – член на управителния съвет на фондация „Васа Ганчева“, разказа, че през 90-те години, когато е процъфтявала мутренската култура, думата „култура“ е била мръсна, а Васа Ганчева е била сред островите в телевизионния ефир:
Точно такива острови бяха предаванията на Васа Ганчева. Начинът, по който общуваше, начинът, по който работеше с младите хора, това липсва в голяма степен. Виждате, че масово по телевизионните екрани, върви кичът. Точно онзи кич, срещу който Васа, бих казал, въставаше яростно, защото беше емоционален човек.
Още за наградите чуйте в звуковия файл.
През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..
Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА. Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..
На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..
“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..
Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..
Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..
Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..