Двама души си разделиха призовото място на наградите "Васа Ганчева" - Панайот Стефанов, студент по журналистика в Софийски университет и главен редактор на пловдивското издание за култура и градски начин на живот „032“ и Любомир Гиздов – бакалавър по скандинавистика в Софийския университет и преводач.
Втората награда е присъдена на Владислав Сенов – журналист от БНТ Пловдив. Поощрителни награди бяха присъдени на студентите Неда Узунколева, Емилия Илиева, Ирена Петрова и Диана Малинова.
Наградите бяха раздадени за пета поредна година на датата, на която е родена именитата телевизионна журналистка и преводачка. Отличените млади журналисти получиха наградите си в литературен клуб „Перото“ за творчески принос и постижение в областта на телевизионната журналистика, публицистиката на културна тематика и художествения превод от скандинавски език.
В рамките на церемонията журналистът Георги Ангелов – член на управителния съвет на фондация „Васа Ганчева“, разказа, че през 90-те години, когато е процъфтявала мутренската култура, думата „култура“ е била мръсна, а Васа Ганчева е била сред островите в телевизионния ефир:
Точно такива острови бяха предаванията на Васа Ганчева. Начинът, по който общуваше, начинът, по който работеше с младите хора, това липсва в голяма степен. Виждате, че масово по телевизионните екрани, върви кичът. Точно онзи кич, срещу който Васа, бих казал, въставаше яростно, защото беше емоционален човек.
Още за наградите чуйте в звуковия файл.
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...