93 % от потребителите търсят храна, произведена от местни ферми, а 40 на сто смятат, че през последните 4 години предлагането на фермерски продукти се е увеличило. Това сочи изследване на Естат, проведено сред 240 души, част от Проекта „За Балкана и хората“.
Проектът има за цел да свърже опазването на природата и бизнеса. Започва преди 5 години с подкрепата на швейцарската програма за сътрудничество и е на стойност близо 5 млн. франка. В него участват 5 неправителствени организации от България и 4 организации от Швейцария. Сред основните задачи е да се улесни достъпа на малкия производител до крайния потребител. Въпреки напредъка, който е постигнат , все още търсенето остава по-голямо от предлагането и в Швейцария биопродуктите са много по-евтини дори от тези в България, коментира социолога Вера Статевска.
В страната разположена в сърцето на Алпите има няколко начина по които потребителите могат да си купят екологично чисти продукти, произведени в по-малки ферми.“ В някой случай клиентите пазаруват директно от самите стопанства, като това е регламентирано от закона“, обяснява Питър Демари от Сдружение „Разменна мрежа за устойчиво развитие „ в Швейцария.
Благодарение на проекта „За Балкана“ у нас фермерските пазари стават все по-популярни и вече 80 фермери от цялата страна са регистрирани за преработка на мляко, а 25 малки производители са били подпомогнати по програмата. Освен това са постигнати и големи облекчения в Наредба 26, която регламентира продажбата на продукция от по-малки ферми, казва д-р Стоилко Апостолов от Фондация за биологично земеделие „Биоселена“ .
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..