Купуваме с 40% по-скъпи зеленчуци, четем в ТРУД. С 30-40% са поскъпнали краставиците, зелената салата, репите и зрелият чесън през април спрямо същия месец на миналата година, показват данните на Държавната комисия за стокови борси и тържища. При доматите увеличението е с 14%. Поскъпване на годишна база се наблюдава също при картофите и морковите. Повече плащаме и за яйцата – с 18 на сто спрямо април 2016 г. Най-голям ръст има в цената на фасула – с 26%, което е резултат от трайното му поскъпване през пролетта и лятото на предходната година, обясняват експертите.
Мръвката обаче ни излиза по-евтино тази пролет. Най-голям спад от 8-10% има при цената на свинското месо, пилешките гърди и трайния салам. С между 2-4% е намалението на пилешкото месо, пилешкия бут, кренвиршите, малотрайните салами и каймата.
160 млн. лв. вкарват баловете в икономиката, изчислява МОНИТОР. Близо 53,3 хил. ученици ще завършат 12-и клас тази година, като средно по 3 бона са нужни за подготовката на един зрелостник. В тях влизат както всички детайли от визията на абитуриента, така и бюджет за почерпка на роднините и допълнителни разходи като автомобил, фотограф, албум и подаръци. Едни от основните разходи са роклята или костюмът. Цените им могат да варират в зависимост дали са конфекция, или са шити по поръчка. Средната им стойност е около 600 лв., за които може да облечете отрочето си с уникален тоалет. По-евтино може да се намерят рокли и костюми, които са масово производство, в търговската мрежа. А за родителите с по-дълбоки джобове има и маркови модели, чиито стойности са около и над 1000 лв.
Четвъртокласниците първи с тестове, пише СТАНДАРТ. От 10 май започват така наречените малки матури. Изпитът, който е част от националното външно оценяване, всъщност е част от учебния ден. Точно в 10 часа на 10 май четвъртокласниците ще започнат работа по теста, който включва диктовка, текст за четене с разбиране и 11 задачи към него. Четири от задачите са с отворен отговор и точно в тях децата трябва да проявят творчество.
В обширно интервю пред ТРУД столичният кмет Йорданка Фандъкова уверява, че София ще има отлични комуникации за председателството на Европейския съюз. Според Фандъкова. Може би най-сериозна ще бъде промяната по булевард „България“. През юни със собствени средства ще започнем подмяна на уличното осветление. За преасфалтирането водим преговори за финансиране с държавата, защото той е част от т.нар. правителствено трасе и ще е много натоварено за осигуряване на събитията от председателството на България на Съвета на ЕС. Започнали сме процедурите по избор на изпълнител, така че от средата на юли да имаме готовност да започнем работи при осигурени средства. Тази година реновираме цялостно 10 големи булеварда.
Още няма решение за паветата на столичния бул. "Дондуков", научаваме от СЕГА. До дни Столичната община трябва да реши каква точно ще бъде настилката в отсечката от Младежкия театър до бул. "Васил Левски". Според анкетата на общината, която предлага три варианта на пътната настилка - запазване на паважа, комбинация от асфалт за колите и павета около трамвайните релси и цялостно асфалтиране, най-много граждани (47% от гласувалите) са подкрепили идеята за цялостно асфалтиране. Почти поравно са разпределени силите на останалите два варианта. За разлика от анкетата в интернет, на общественото обсъждане се чуха повече гласове за запазване на традиционната настилка на булеварда. Различни организации заявиха, че допитването не може да се приеме за представителна статистика. Според голяма част от гражданите паветата на "Дондуков" трябва да останат като открояваща го с историята си пътна артерия в града.
Всеки трети курорт у нас е лечебен. Това става ясно от Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма, сочи МОНИТОР.. В нея се посочва, че от 142 курорта в България, 58 са балнеолечебни. Освен това сериозно предимство е и природният потенциал, който дават 225 находища с повече от 1500 извора. У нас има почти всички видове минерални води, които се срещат по света, както и залежи на лечебна кал. Климатът е здравословен и има лечебен ефект в определени региони от страната. В документа се посочва още, че в страната има модерни балнео и спа хотели не само по Черноморието, но и във вътрешността.
Недостатъци на здравния туризъм са лошата и запусната инфраструктура в част от здравните курорти на България и презастрояването им в близост до минералните извори, се казва още в стратегията. Минус носи и липсата на достатъчно удобни и надеждни транспортни връзки до здравните дестинации в страната. Експертите посочват още, че има недостиг на персонал с добра професионална подготовка като рехабилитатори и физиотерапевти.
Броени дни до връчването на престижните награди "Аскеер" 2017 се появи повод да проверим доколко подобни отличия могат да повлияят на зрителя да посети един или друг спектакъл, пише СЕГА. Макар и по време на гергьовденските празници, когато столицата чувствително се бе поопразнила, номинираната в три категории премиерна постановка "Великденско вино" се изигра пред препълнен салон в театър "Възраждане". При това сред публиката откроихме плеяда наши актьори и режисьори - Татяна Лолова, Явор Гърдев, Атанас Атанасов, Василена Радева. Пиесата на Константин Илиев, която през годините сме гледали в различни интерпретации, неслучайно се оценява от мнозина специалисти като най-добрата, писана някога за Васил Левски. В случая обаче любопитството явно се подхранва и от обстоятелството, че постановката е дело не на режисьор с голям опит зад гърба си, а на младата Весела Василева, която тутакси бе номинирана за изгряваща звезда. Самият спектакъл има номинация за най-добро представление, а Свежен Младенов в ролята на поп Кръстьо ще се бори за приза в категорията за главна мъжка роля.
Виж повечеНа 76-годишна възраст е починал писателят и сценарист Владо Даверов, съобщи БНТ. Здравето му внезапно се е влошило и след кратък престой в болница "Токуда" е починал. Той е автор на разкази, новели, повести и романи, но най-известен сред широката аудитория е с киносценариите си, сред които блести "Вчера" от 1988 г., базиран на неговите юношески..
За първите шест месеца на миналата година пътниците на нощния градски транспорт в София са се увеличили близо три пъти - 3300 през януари на 8500 човека през юни. Това заяви на брифинг общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев. Предложение да бъде спрян нощния градски транспорт в София е направено от общинските съветници Карлос Контрера..
Във връзка с изграждане на канализационна мрежа на кв. "Драгалевци", от Столичната община съобщават, че от 9.01.2025 г. до 31.01.2025 г. (включително) се въвеждат следните промени в организацията на движението: Забранява се влизането на пътните превозни средства по ул. „Нарцис“ между ул. „Бела Дона“ и ул. „Ц. Табакова“, ул. „Захари Зограф“..
Тази сутрин кола се запали на магистрала "Хемус" при входа на тунела "Топли дол" в посока София. Вероятната причина за избухването на огъня е техническа неизправност на автомобила. При пожара няма пострадали, съобщиха от МВР. Пламъците са изгасени, а автомобила е преместен от пътното платно.
Ремонтът на Дунав мост край Русе ще бъде подновен на 8 януари. Предвижда се 413 метра от лентата в посока от България към Румъния в естакадния участък на съоръжението да бъдат временно затворени за строително-монтажни дейности. Както и до момента основният ремонт на Дунав мост ще се извършва без спиране на движението и самото съоръжението няма да се..
Столичната община отправя препоръка децата от столичните училища и детски заведения да намалят физическата активност на открито, поради умерено превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха над София. Умерени превишения са измерени в кварталите “Дружба”, “Надежда” и “Хиподрума". Метеорологичната обстановка в момента се..
През първите три работни дни на януари т. г. са предоставени над 8000 безплатни е-винетки на хора с увреждания. Общият брой на безплатните винетки, предоставени през 2024 г. е 237 292 броя. Те са за над 20,6 млн. лв. и са за сметка на бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“. В първите три месеца на 2025 г. изтича валидността на 122 829 електронни..