Oт 1 юни са в сила изменения в Наредбата за паричните обезщетения и помощи от ДОО, които произтичат от изменения в Кодекса на труда и в Кодекса за социално осигуряване, с които се въведоха нови видове отпуски и обезщетения и се разшири кръгът на правоимащите.
"Най-съществената промяна, която вълнува хората, преди всичко е разпоредбата от новия член на КСО. С нея се дава право на майките и осиновителките на деца под 1-годишна възраст, когато се завръщат на работа, след като изтекъл отпускът, който се разрешава от здравните органи с болнични листове - това е период от 135 календарни. След като е изтекъл този период и майката се завърне на работа, тя ще има право да получава половината от обезщетението за бременност и раждане. С това се цели да се стимулират майките да се върнат по-рано на пазара на труда", обясни пред Радио София държавният експерт по осигуряването в НОИ Нели Вангелова.
Другото по-важно изменение касае осиновителите на деца под 5-годишна възраст. Досега такова право имаха бащите на децата, сега то се дава и на осиновители на деца до 5 години. Те имат право на отпуск и обезщетение за период от 15 календарни дни от датата на осиновяването.
"Друга важна промяна, която касае правата на хората, е, че след 6-месечна възраст на детето за остатъка от отпуска, който се полага за бременност и раждане до навършване на 1годинка на детето, право на отпуск ще има един от родителите на бащата или на майката на детето, стига да са работещи и осигурени", добави Вангелова.
Тя уточни, че отпускът, който е в размер на 42 календарни дни от раждането на детето е задължителен за ползване, тъй като се дава за възстановяване на родилката от самото раждане. Отпускът от 135 дни след раждането, както и 45 дни преди раждането са препоръчителен, тъй като законодателят е преценил, че е важно майката да се възстанови, както и детето да има контакт с нея.
Вангелова съобщи, че през миналата година около 1700 от 72 320 майки и осиновителки, са се върнали на работа преди навършването на 1 година на детето. От Националния осигурителен институт очакват до края на годината от това да се възползват около 2000 майки, което ще намали разходите на института за обезщетения с около 2,5 млн. лева, но пък ще има по-високи приходи от осигуровките, които ще имат като работещи около 1 млн. и 100 хил. лева.
"Всяка законодателна промяна, която дава възможност на родителите да правят информиран избор е добре дошла. В този смисъл се надявам родителите да погледнат положително на това, че ще имат възможност да решат кое е най-удобното в техния случай. Последни директиви на ЕК са насочени именно да стимулират правителствата и държавите да съчетават различни мерки, които стимулират професионалния и личния живот", коментира пред Радио София Дани Колева, програмен директор на Националната мрежа на децата.
По думите й, обаче има и друг аспект, свързан с това дали майката ще бъде подкрепена да прекарва качествено време с децата. Колева посочи изследвания, според които до 1 година е добра майката да е вкъщи, от гледна точка на детето - привързаност, развиване на различни емоционални умения.
Още от мненията - чуйте в разговорите!
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..