Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НОИ очаква около 2000 майки да се върнат на работа, преди децата им да навършат година

Снимка: БГНЕС

Oт 1 юни са в сила изменения в Наредбата за паричните обезщетения и помощи от ДОО, които произтичат от изменения в Кодекса на труда и в Кодекса за социално осигуряване, с които се въведоха нови видове отпуски и обезщетения и се разшири кръгът на правоимащите.

"Най-съществената промяна, която вълнува хората, преди всичко е разпоредбата от новия член на КСО. С нея се дава право на майките и осиновителките на деца под 1-годишна възраст, когато се завръщат на работа, след като изтекъл отпускът, който се разрешава от здравните органи с болнични листове - това е период от 135 календарни. След като е изтекъл този период и майката се завърне на работа, тя ще има право да получава половината от обезщетението за бременност и раждане. С това се цели да се стимулират майките да се върнат по-рано на пазара на труда", обясни пред Радио София държавният експерт по осигуряването в НОИ Нели Вангелова. 

Другото по-важно изменение касае осиновителите на деца под 5-годишна възраст. Досега такова право имаха бащите на децата, сега то се дава и на осиновители на деца до 5 години. Те имат право на отпуск и обезщетение за период от 15 календарни дни от датата на осиновяването.

"Друга важна промяна, която касае правата на хората, е, че след 6-месечна възраст на детето за остатъка от отпуска, който се полага за бременност и раждане до навършване на 1годинка на детето, право на отпуск ще има един от родителите на бащата или на майката на детето, стига да са работещи и осигурени", добави Вангелова.

Тя уточни, че отпускът, който е в размер на 42 календарни дни от раждането на детето е задължителен за ползване, тъй като се дава за възстановяване на родилката от самото раждане. Отпускът от 135 дни след раждането, както и 45 дни преди раждането са препоръчителен, тъй като законодателят е преценил, че е важно майката да се възстанови, както и детето да има контакт с нея.

Вангелова съобщи, че през миналата година около 1700 от 72  320 майки и осиновителки, са се върнали на работа преди навършването на 1 година на детето. От Националния осигурителен институт очакват до края на годината от това да се възползват около 2000 майки, което ще намали разходите на института за обезщетения с около 2,5 млн. лева, но пък ще има по-високи приходи от осигуровките, които ще имат като работещи около 1 млн. и 100 хил. лева.

"Всяка законодателна промяна, която дава възможност на родителите да правят информиран избор е добре дошла. В този смисъл се надявам родителите да погледнат положително на това, че ще имат възможност да решат кое е най-удобното в техния случай. Последни директиви на ЕК са насочени именно да стимулират правителствата и държавите да съчетават различни мерки, които стимулират професионалния и личния живот", коментира пред Радио София Дани Колева, програмен директор на Националната мрежа на децата.

По думите й, обаче има и друг аспект, свързан с това дали майката ще бъде подкрепена да прекарва качествено време с децата. Колева посочи изследвания, според които до 1 година е добра майката да е вкъщи, от гледна точка на детето - привързаност, развиване на различни емоционални умения. 

Още от мненията - чуйте в разговорите!






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспекцията по труда откри над 450 нарушения в строителния сектор

В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..

публикувано на 10.02.25 в 18:20

Форум, 10.02.25: Какъв ефект да очакваме от бойкота на големите търговски вериги

В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..

публикувано на 10.02.25 в 18:15

Общините се подготвят за преминаването към еврото

Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..

публикувано на 10.02.25 в 17:25

Търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика

За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..

публикувано на 10.02.25 в 16:50

Започват лекции на "нови идоли" за надскачане на предразсъдъците

Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..

публикувано на 10.02.25 в 16:24

В България липсва механизъм за социална помощ след задължително лечение в психиатрия

Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е  недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри.   Показателен пример за този проблем е..

публикувано на 10.02.25 в 15:37
Проф. Христо Кожухаров

Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната

Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..

публикувано на 10.02.25 в 15:30