Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Гърбов: Обичам да работя всичко, в което мога да бъда актьор

4
Тук Христо Гърбов е в роля от филма на Иглика Трифонова „Асансьор за пациенти”
Снимка: siff.bg
Знаете ли, че актьорът Христо Гърбов е учил "Технология на металите металообработващите машини" и защо?

А знаете ли, че още като дете е обичал да наблюдава хората и да се опитва да ги имитира, заради което негов чичо му казва "Ще те набият накъде с този талант, не всички разбират от шега"?

От него ще чуете и как се играе на сцена, когато публиката стреля по теб с карфица или фунийки. Или как да се действа от сцената при почерпен зрител…

Първия си филм снима още когато е на 23 г. Започнал е от Хасковския театър, по късно печели конкурс и попада в Сатиричния театър.

Има десетки, десетки роли в театъра, участия в киното, телевизията и озвучаването (дублажи), както и в радиотеатъра.

Обичах да наблюдавам хората, много се впечатлявах.

Не знаех какво е скука. Още от малък се занимавам с имитация на човешко поведение. После започнах да рисувам, по едно време исках да ставам лекар…

Винаги съм харесвал театъра и съм предпочитал сцената. Въпреки че в театъра обикновено ролите се изграждат трудно и от друга страна известността идва от киното и телевизията. Има много таланти, които не са много известни, защото играят само в театъра.

В киното нещата стават по-бързо, но на сцената усещаш реакцията веднага.

Обичам да работя всичко, където мога да бъда актьор.

Ако те заобича публиката, получаваш толкова много от нея, колкото друго професия не може да ти осигури.

Един откровен разговор с актьора Христо Гърбов за неговото детство, годините му като студент в Театралната академия и за препятствията, през които е преминал, за да бъде днес един от най-обичаните български актьори.

Чуйте и какво е отношението му към идеята да бъде създаден "Кодекс на българския зрител", зародила се в театралните среди след множество случаи на шумни и дори хранещи се по време на представление зрители.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00