Проблемът е свързан с желанието на администрациите да извършват контрол върху растителността, но от друга страна – с амбицията на инвеститорите да постигат в максимална степен своите цели. По проект обикновено се предвижда от 30% до 50% озеленяване във всеки имот, което реално не се реализира. В старите кооперации в центъра на столицата, в които има големи дворове с всякаква зеленина, пълзящият процес на бетониране в полза на паркоместата върви с пълна сила, коментира Калоянов.
Изсичане на дървета между старите кооперации не е разрешено, дори е незаконно, има предписани санкции от служби, които би трябвало да осъществяват контрол.
Има опити да се изгради облик на София като зелен град, със сгради, украсени с цветя, но липсват традициите на градове в Европа като Виена, Париж, Рим и др. Имаме още да се учим. У нас, например, досега нямаме контролен орган, който да реши дали една сграда изглежда добре или не. На никакъв етап от проектирането и строителството този естетически критерий не е предвиден, допълва архитектът.
Според него, за по-значимите сгради в един град може да се направи представяне, обществено обсъждане, но засега няма такъв подход. А съвремието го изисква. Защото настроенията и чувствата вече в голяма степен зависят от архитектурата на мястото, където работим, живеем, където се разхождаме. Външната среда е като обзавеждането ни в къщи – трябва да я направим красива и хармонична.
Свикнали сме да обвиняваме и да искаме, когато стане дума за озеленяване. Но, за да продължаваме да живеем в уюта на зеления град, трябва да сме добре информирани, да изискваме повече от себе си и да се борим за това. Наредби и закони затова има достатъчно, не че са съвършени, но на нас ни липсва все още връзката институции – администрация – общество. Тези три „кита” трябва да са обединени от общи цели. И най-важното – хората да са мотивирани, да знаят точно какво искат и как да го постигнат, това е двигателят, за да живеем в по-добри и по-красиви градове, допълва той.
Към настоящия момент са изпълнени около 90% o т предвидените дейности по ремонта на Театър София , уточняват от Столичната община по запитване от БНР-Радио София. Оставащите дейности включват цокъл по фасади, вертикална планировка, довършване на камерната зала (монтиране на трибуни и платформа за хора в неравностойно положение), довършване на..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-ата годишнина от неговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил..
БДЖ започва поетапно въвеждане на автоматите за продажба на билети. Първите устройства вече са достъпни на Централна гара София и гарите "Подуяне", "Захарна фабрика" и Перник. До средата на март 2025 г. автоматите ще бъдат активни и в останалите 24 гари, където са разположени. Всички автомати работят изцяло с електронни разплащания – с банкови карти и..
Във връзка с отбелязване на 152-годишнината от обесването на Васил Левски, от Столичната община предупреждават за промяна в организацията на движение около паметника на Апостола. До 20.00 тази вечер се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства, с изключение на автомобилите, обслужващи мероприятието както следва: на..
Акция по сигнал за над 10 кучета, използвани за участие в боеве, беше проведена вчера в Перник. В нея са участвали служители на Общинската полиция, представители на Общинския приют за безстопанствени кучета и доброволци в приюта. На посочения адрес са намерени осем кучета, сред които и питбули. Част от кучетата са били в много тежко състояние и видимо..
В Софийския районен съд по-късно през деня ще се проведе първото заседание по делото срещу актьора Димо Алексиев, който беше хванат да управлява колата си в нетрезво състояние. 42-годишният актьор и телевизионен водещ беше заловен на 12 ноември 2024 г. около 00.20 часа да шофира лек автомобил марка „Субару” по бул. „Никола Мушанов“ в София с..
В София има над 1 млн. дървета и зелените площи са повече от 52% от територията на града . За да се подобрява тяхното качество и достъпност за хората, визията на Столичната община предвижда нови инвестиции в следното : • Увеличаване на интензивността и качеството на поддръжката за запазване на всички видове зелени площи и растителност чрез..