Участниците в предишните години са били между пет и шест хиляди и са се справили добре. Около четвърт дават верни отговори на всички зададени въпроси, което може би се дължи на това, че желанието им да участват е продиктувано от това, че се чувстват уверени в знанията си по български език, коментира проф. Коева. Тя определи като тревожни данните на Евростат, според които България е сред водещите страни по неграмотност в Европейския съюз. Според ЕК, 41% от българските ученици не са напълно грамотни.
"Грамотността не се изразява само в правилното изписване на думите. Това е най-малкото, необходимо условие човек да бъде грамотен, но грамотността включва нещо много повече - те се изразява в това да можем правилно да разбираме това, което слушаме или четем, да можем да се изразяваме правилно в различни комуникативни ситуации, да знаем подходящия синоним, парафраза... С други думи развитието на човешкия език, възможността да говорим правилно, да сме грамотни е свързана с развитието на начина, по който мислим... Човешкото мислене и човешкият език са две неразривно свързани системи", каза проф. Коева.
По думите й, затова е много важно да се владее добре българския език и да има целенасочени усилия за неговото изучаване, не само в училище, но и през целия живот. Важно, според проф. Коева, е постъпвайки в 1-ви клас, децата вече да знаят български, за да може в училище да започнат да надграждат.
Още - чуйте от разговора с проф. Светла Коева!
На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..
Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..
В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..
Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..
Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..
В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..
Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..