Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да ни е страх от страшните игри

2
Снимка: youtube.com
Какво се случва в съзнанието на децата, когато играят страшни или изпълнени с насилие компютърни игри? Трябва ли да се притесняваме, когато влечението им към такива забавления се засилва? Това са все въпроси, които повечето родители днес си задават.
В "Радиоприемница" ние се опитахме да потърсим някои обяснения, без претенция за изчерпателни отговори, тъй като, когато става дума за човешката душа, то всичко е твърде субективно и относително. Факт е обаче, че има модели, които са атрактивни за съзнанието на подрастващите векове наред. За тях поговорихме с психолога и психотерапевт Мален Маленов, един от създателите на магистърската програма "Артистични психологически практики и психодрама" в Нов български университет.

Започнахме с теорията на Владимир Проп, свързана с вълшебните приказки. Става въпрос за едно излизане от обичайната ситуация на героя и преминаване през различни трансформиращи премеждия.Там има и много допълнителни персонажи, най-важният - неприятелят, който със страшната си мощ застава пред героя и трябва да се получи някакъв вид стълкновение, свързано с борба. По пътя има дарители, които дават магически предмети в помощ на героя. Забраната и нейното прекрачване, срещата с неприятеля и борбата, изходът - това са елементите на приказката, които можем да видим във виртуалните игри, разказва Мален Маленов.

Нито приказките, нито компютърните игри, обаче, могат да привлекат вниманието на децата, ако те не засягат неща, които вече съществуват в техните съзнания. Детето се ражда на света с доста активна умствена дейност и ние трябва да си даваме сметка, че то има доста активна фантазна дейност още преди да дойдат думите, продължава той.

Фантазиите от части са провокирани от реалността, отчасти от вътрешния свят на детето. Затова и страшните елементи в приказките (а и в игрите) са начин детето да преживее и овладее своите страхове. Но във виртуалното пространство има и една ненаситност, която може да се подсили с дългото пребиваване там. Така компютърните игри биха могли да се превърнат в убежище от реалните болки, с които подрастващите се сблъскват, и това да забави тяхното емоционално и личностно развитие.

Още от разговора на Гергана Гайдарова с Мален Маленов - чуйте в звуковия файл.

.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Иванов и част от кориците на посочените заглавия

Препоръчани книги от годината (и от по-преди)

Когато ме помолят да препоръчам книги, го правя персонализирано, съобразно човека, но написаното от Иво Иванов е универсално, няма читател, на когото да не му хареса, защото той е писател с голямо сърце и душа. (Той е автор на книги като "Кривата на щастието", "Отвъд играта", "Хроника на болката", издадени в предишни години, номиниран за..

публикувано на 25.12.24 в 17:33

Симеон Матев: Ще вали още до Стефановден, но за дебел сняг отидете в планините

След топлата 2023-а, изпращаме още по-топлата година. 2024-та бележи рекорд в това отношение за последните 170 години, откогато се извършват регулярни измервания, отбеляза пред БНР-Радио София Симеон Матев - климатолог и главен асистент, доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геологогеографския факултет на Софийския..

публикувано на 25.12.24 в 15:55
Коледарите днес ще съберат още средства за ремонта Снимка: ФБ/НЧ

С дейност и инициативи читалището в Нови хан набира средства за ремонт

Празнични концерти, школи по народни танци и чужди езици, певчески групи и богата библиотека – това е само част от културната дейност на богатата Народно читалище "Иван Вазов"-1928 в село Нови хан. Една от основните функции и задачи на читалището е съхраняването на местните обичаи и традиции, разказа пред БНР-Радио София Румяна Стоева, секретар на..

публикувано на 25.12.24 в 15:10

"Тиха нощ, свята нощ" с нов превод на български от цигуларката Деворина Гамалова

ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..

публикувано на 25.12.24 в 14:59

От какъв подарък се нуждае София?

Какво по празниците пожелават столичани на града, в който живеят?  Какъв подарък биха подарили на София? Едни предлагат някакво събитие, което да сплоти хората – с много светлини и музика,  други – спокойствие и повече усмивки, трети – улично осветление, по-редовен градски транспорт, детска площадка с люлки в центъра… В анкетата си..

публикувано на 25.12.24 в 14:25

Софийското колоездачно общество изпраща успешна 2024 г.

Динамична, но и успешна за софийското колоездачно общество е отминаващата 2024 г. Така я определи пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция" и добави, че годината е била наситена с много събития за велосипедистите в София и около нея. Годината е добра и по отношение на новите промени за колоездачите в столицата, реализирани от Столичната..

публикувано на 25.12.24 в 13:21
Снимка: Личен архив на Марио Джунински

Българинът от семейството на ФК "Ливърпул"

По Коледа в Ливърпул е с около 10 градуса по-топло, отколкото в Рим, но хората са в празнично настроение. Утре, 26 декември е т.нар. Боксинг дей (Boxing Day) в който се отварят подаръците. Но мнозина го очакват и с традиционния за Великобритания мач във Висшата футболна лига. Това предаде от Англия българинът Марио Джунински. От фен на..

публикувано на 25.12.24 в 12:57