Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да ни е страх от страшните игри

2
Снимка: youtube.com
Какво се случва в съзнанието на децата, когато играят страшни или изпълнени с насилие компютърни игри? Трябва ли да се притесняваме, когато влечението им към такива забавления се засилва? Това са все въпроси, които повечето родители днес си задават.
В "Радиоприемница" ние се опитахме да потърсим някои обяснения, без претенция за изчерпателни отговори, тъй като, когато става дума за човешката душа, то всичко е твърде субективно и относително. Факт е обаче, че има модели, които са атрактивни за съзнанието на подрастващите векове наред. За тях поговорихме с психолога и психотерапевт Мален Маленов, един от създателите на магистърската програма "Артистични психологически практики и психодрама" в Нов български университет.

Започнахме с теорията на Владимир Проп, свързана с вълшебните приказки. Става въпрос за едно излизане от обичайната ситуация на героя и преминаване през различни трансформиращи премеждия.Там има и много допълнителни персонажи, най-важният - неприятелят, който със страшната си мощ застава пред героя и трябва да се получи някакъв вид стълкновение, свързано с борба. По пътя има дарители, които дават магически предмети в помощ на героя. Забраната и нейното прекрачване, срещата с неприятеля и борбата, изходът - това са елементите на приказката, които можем да видим във виртуалните игри, разказва Мален Маленов.

Нито приказките, нито компютърните игри, обаче, могат да привлекат вниманието на децата, ако те не засягат неща, които вече съществуват в техните съзнания. Детето се ражда на света с доста активна умствена дейност и ние трябва да си даваме сметка, че то има доста активна фантазна дейност още преди да дойдат думите, продължава той.

Фантазиите от части са провокирани от реалността, отчасти от вътрешния свят на детето. Затова и страшните елементи в приказките (а и в игрите) са начин детето да преживее и овладее своите страхове. Но във виртуалното пространство има и една ненаситност, която може да се подсили с дългото пребиваване там. Така компютърните игри биха могли да се превърнат в убежище от реалните болки, с които подрастващите се сблъскват, и това да забави тяхното емоционално и личностно развитие.

Още от разговора на Гергана Гайдарова с Мален Маленов - чуйте в звуковия файл.

.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05