Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитат Стою Крушкин с паметна плоча, но кой е той всъщност

С паметна плоча, поставена върху къщата на ул. "Цар Иван Асен II " 59, ще бъде почетена 135-годишнината от рождението и 60-годишнината от смъртта на Стою Иванов Крушкин. Мнозина ще се попитат кой е той? Наистина роденият в Бистрица Стою Иванов не е обществено значима личност, в смисъла, който влагаме днес, но с последователността, с която преследва мечтите си може да служи за пример, още повече че днес, когато много млади българи тръгват към Америка, за да сбъднат мечтите си, той го прави в началото на 20-ти век, при това неведнъж, а няколко пъти. 

Стою Крушкин е роден през 1882 г. в Бистрица и е наследник на Никола Крушкин - Чолака, т.нар. "шопски апостол", сподвижник на Левски в Шоплъка, разказва правнукът му Венцислав Жеков. В първото десетилетие на миналия век животът на младия Стою Иванов продължава да бъде изцяло свързан с  музиката.

Стою Крушкин е вдясноПо време на Балканската война участва като гвардейски музикант заедно с Лейбгвардейския оркестър. Между двете войни - Балканската и Междусъюзническата, заедно със своя приятел и съдружник Христо Серафимов от Сапарева баня, Стою заминава за Америка, където създава български оркестър "Bulgarian Balkan Band". Преди това съдбата по особен начин се намесва в живота му.

Наследниците на Стою Крушкин и до днес пазят различни предмети, свързани с живота му. Неотдавна обаче откриват т.нар. тамбур мажор, който Венцислав Жеков определя като най-ценния предмет, останал от прадядо му, чийто живот е изцяло посветен на музиката.   

Паметната плоча на Стою Крушкин ще бъде поставена утре в 10 часа на къщата, построена от него на  ул. "Цар Иван Асен II " 59.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00
Поглед към София от местността Кръста - акварел на Йосиф Обербауер

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1 и 2

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:

публикувано на 15.02.25 в 15:00
Христо Фотев

Адресите на любовта – Христо Фотев

„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..

публикувано на 15.02.25 в 14:00

Активните четящи хора са само 10% от българите

"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..

публикувано на 15.02.25 в 10:30
мария Тарашманова

Исках да имам списък с всички традиции, които се провеждат в България

Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" -  всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...

публикувано на 15.02.25 в 10:23

В Innovation Explorer: от екстремния ни свят, Тръмп и Китай до Антарктида

Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..

публикувано на 14.02.25 в 19:58
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05