Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Удобство" е ключовата дума за успеха на едно софтуерно приложение

Снимка: pixabay.com

Софтуерните приложения на обществени институции трябва да вдъхват доверие на потребителите, заяви пред Радио София Борислав Георгиев, специалист в голяма компания за софтуерни решения. Друг важен елемент е потребителят да може да стигне директно до услугата, от която се нуждае, и тя да е подробно описана със съответните задължения и възможните санкции при нередности.

Освен "изпипания" дизайн на едно приложение е важно то да извършва точно това, което е описано, че върши; да бъде интуитивно, да е достатъчно бързо, обясни Георгиев. С други думи ключовата дума за едно успешно приложение е "удобство".

Първият етап при създаване на едно мобилно приложение е клиентът да изясни напълно идеята си. Това може да продължи от една до две седмици. Хубаво е също да се прецени правилно дали наистина има нужда от изработване на мобилно приложение или мобилна версия на съществуващ уебсайт може де се окаже достатъчна.

В интернет разбира се са достъпни инструменти и онлайн курсове и за самостоятелно създаване на мобилни приложения. Чрез тях всеки може да придобие основни умения и да създаде сам по-елементарно приложение. Все пак за създаване на професионално изглеждащо и работещо приложение трябва да се обърнем към специалисти-разработчици. 

Успехът на едно приложение най-често се измерва посредством статистиките за дневното му ползване, а така също и чрез обем разплащания, когато то е свързано с такива. Друг показател е обратната връзка от страна на потребителите, уточни Борислав Георгиев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Страстната седмица, посветена на страданията на Исус Христос

Започва Страстната седмица, в която от днес до Великден, християните съпреживяват последните дни от земния живот на Исус Христос. Всеки от дните се нарича "Велик" и припомня за драматичните събития, свързани със Спасителя и неговото изкупително дело за човечеството, както и за последните му поучения и наставления .  Врачанският митрополит..

публикувано на 14.04.25 в 08:11

Затопля се, в София до около 14°

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно облачно и на отделни места ще превали слаб дъжд. Разкъсана средна и висока облачност ще има над Източна България. Ще духа слаб, в Източна България умерен югоизточен вятър, в западните райони на Дунавската равнина и Горнотракийската низина - слаб от изток. Максималните температури ще бъдат между 13° и..

публикувано на 14.04.25 в 06:55
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00