Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АЕЖ: Политическият натиск върху медиите се завръща

Политическият натиск върху медиите се завръща, а свободата на словото се влошава. Това сочи четвъртото тематично онлайн изследване за свободата на словото в България, организиорано от Асоциацията на европейските журналисти у нас. При представянето на резултатите от изследването, наречено „Журналистика без натиск 4.0“, беше показан и докладът, изготвен от Фондация „Медийна демокрация“  който за пръв път изследва журналистическата професия в България. Той се нарича „Да бъдеш журналист, състояние на професията“.


В проучването на свободата на словото у нас са участвали 200 журналисти от цялата страна, то е национално, но не е представително, обясняват от Асоциацията на европейските журналисти. Изследването е анонимно, в него са участвали представители на всякакви медии - елктронни, печатни, интернет; обществени, национални регионални, частни.

Установените резултати обаче са показателни за медийната среда у нас. 42,4% от анкетираните оценяват свободата на словото в България като лоша, а 27,8 на сто смятат, че тя е „много лоша“. Едва 4,5 % определят свободата на словото у нас като добра. Друга обезпокоителна тендеция е оказването на натиск върху журналисти. Близо 70 на сто от запитаните признават, че са били свидетели на оказване на натиск върху свой колега, през послдените 10 години.  Вътрешният натиск и самоцензурирането са честите форми на ограничаване на свободата на словото.

В изследването на Фондация „Медийна демокрация“ за състоянието на професията на журналиста у нас са участвали 30 респонденти от цялата страна. За съжаление и тук новините не са добри. Освен натискът, който са принудени да търпят, проучването сочи, че заплатите на журналистите често са под средната за страната, работната седмица обикновено надхвърля 40 часа, а един от трима колеги работи над 50 часа седмично. Лошите условия на труд и стресът, който понясят журналистите, водят до различни заболявания.

Политиците са част от икономическите субекти, рекламодателите, дори и рекламните отдели, които през годините си сменят първото място за оказване на натиск върху журналистите. Просто тази година участниците в онлайн запиването се групираха най-голям процент от отговорите, че най-голям натиск оказват политическите субекти върху работата на медиите. Дали са политически или корпоративни субекти, дали са собственици на медии, те стоят на входа и на изхода на информацията и оакзват влияние върху журналистите, казват за какво да се пише и как да се пише, обяснява д-р Илия Вълков, член на АЕЖ-България. 

Като пример за такова явление д-р  Вълков даде случая с Антон Тодоров, който си позволи да заплаши в ефир водещия на една от телевизиите у нас.

За да се намали неблагоприятният натиск върху медиите е необходимо да се вземат редица мерки. Да се търсят алтернативни начини за финансиране на медиите, да се ограничава монополизирането на медийния пазар, така че да има простарнство на алтернатиони медии, да се работи за увеличаване на плуразлизма на собствеността на българските медии, да се създат по-добри условия за финансиране на регионалните медии, които са най-засегнати от тези проблеми, коментира доц. Орлин Спасов - преподвател по журналистика в Софийския университет и изпълнителен дирктор на Фондация „Медийна демокрация“.

видео: БГНЕС



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44