Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клас "Прослужено време" предизвика отново спор между синдикати и работодатели

Синдикати и работодатели обсъдиха клас "прослужено време"
Снимка: Олга Добрева

Допълнителното заплащане за прослужено време и придобит трудов стаж продължава да се използва в много европейски страни, а също и в Съединените американски щати. С това становище излязоха от КТ "Подкрепа", базирайки се на проучване направено за заплатите на държавите- членки на ЕС.

Представителите на работодателските организации смятат, че този вид стимулиране, не трябва да бъде задължителен. Докладът на Европейската фондация за подобряване на качеството на живота и условията на труд, известна като "Eurofound" беше обсъден на среща със синдикати, представители на работодатели, експерти и в присъствието на журналисти. 

Според работодателите, представени по време на срещата от Българската стопанска камара и Асоциацията на индустриалния капитал, твърде малко държави имат стимулиране на базата на прослуженото време и придобит трудов стаж. Според тях, тенденцията е тези системи да се заменят с такива, обвързани с бонуси за резултати, коментира Димитър Бранков от Българска стопанска камара.

Нашето становище е срещу автоматичното прилагане на допълнителното заплащане на клас прослужено време за неквалифицираните работници, коментира Теодор Дечев - член на Асоциацията на индустриалния капитал.

Мотивът на синдикатите за допълнителното заплащане на клас прослужено време и придобития трудов стаж, е че в България не може да се разчита на работодателите това да става чрез колективни трудови договори. Освен това на много места преценката за допълнително свършена работа остава субективна, обясни Ваня Григорова - икономически съветник в КТ "Подкрепа".

По време на срещата между синдикати и работодатели присъства и Теменужка Златанова -началник отдел „Жизнен стандарт, доходи от труд и социална икономика“ в Министерство на труда и социалната политика, която заяви, че ще се търси диалог между организациите за промяна на системата там, където е необходимо. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Белстойнев

Историята оживява - Георги Белстойнев

Георги Белстойнев, освен самоковски художник, е първият уредник на музея на Димчо Дебелянов в Копривщица. С помощта на уредника на самоковския музей Любомир Николов. Слушаме Елена Белстойнова, дъщеря на художника: "Той рисува своите чувства към обикновения човек. Не знам да е правил опити в модерните течения. Остана верен на красивото в природата и у..

публикувано на 29.11.25 в 15:00

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 29.11.25 в 14:00

Облачно с валежи от дъжд над по-голямата част от страната

През следващото денонощие ще се задържи облачно. Почти в цялата страна ще вали дъжд, съобщиха от НИМХ. Обилни и продължителни ще са валежите в западните, южните и централните части от страната. На места и в Източна България ще вали дъжд, придружен с гръмотевици. В повечето райони ще духа умерен източен вятър. Минималните температури ще бъдат между 4° и..

публикувано на 28.11.25 в 06:35
Доц. Иво Инджов

"Форум", 27.11.25: Протестът беше масов, емоционален, успешен

В деня на представянето на книгата "Литературната журналистика в България" , във "Форум" като коментатор гостува един от авторите в изданието – политологът доц. Иво Инджов . Водещият Лъчезар Христов предложи темите, а доц. Инджов прие и разсъждава по: Блокада на парламента и кратки сблъсъци с полицията. Хиляди протестираха срещу Бюджет..

публикувано на 27.11.25 в 18:25

От "Софийска вода" очакват 95% изпълнение на инвестиционната си програма за 2025 г.

Актуалната ситуация във ВиК сектора; приоритетите за следващия бизнес план на "Софийска вода", планираните инвестиции с акцент върху развитието на проекта за мини ВЕЦ-ове в столицата и как въвеждането на еврото в България ще се отрази на клиентите – тези теми бяха дискутирани в годишната среща разговор с мениджмънта на компанията...

публикувано на 27.11.25 в 16:47

Обществото се тревожи от насилието над/сред деца, но не подкрепя достатъчно

"Нашите деца, нашата отговорност: (не)поправимото в очакване на работещи решения." Под този наслов фондация "Лъчезар Цоцорков" представи данни от национално представително проучване за нагласите на българите към насилието над и сред децата . Целта на инициативата е провеждане на дългосрочна информационна кампания, посветена на преодоляването..

публикувано на 27.11.25 в 15:35
Проф. Любомир Стойков с наградата

Академията за мода в трескава подготовка за годишните награди "Златна игла"

На 1 декември Академията за мода ще връчи годишните си награди "Златна игла", с които отличава най-добрите български дизайнери и модни творци, както и най-добрите постижения на световни имена в лайфстайла и модния бизнес. “Естествено, че вълненията (за гала вечерта) продължават. Те няма да спрат и след като мине кулминацията по награждаването, тъй..

публикувано на 27.11.25 в 14:54