Така нар. „Бронзова къща“ с височина от 14 метра ще се издигне на мястото на разрушения мавзолей на Георги Димитров или пред сградата на Националната художествена галерия. Хрельовата кула в Рилския манастир, елементи от Патриаршеската катедрала и от родната къща на скулптора Пламен Деянов в Арбанаси "влизат" в скулптурата, като инсталацията тежи около 70 тона и ще се разгърне на площ около 50 квадратни метра.
Произведението на изкуството е подарък за България от Австрия за предстоящото председателство на Съвета на ЕС. През 2018 година двете страни ще си поделят председателството, като именно за срок от 1 година, столицата ще приюти „Бронзовата къща“. Заместник-посланикът на Австрия у нас Томас Щьолц заяви, че по този начин ще се отбележи и европейската година на културното наследство, като се надява в пространството около временния паметник да има концерти и изложби.
Несъгласие с паметника изразиха съветниците от групата на „БСП - Лява България“ в Столичния общински съвет. Те смятат, че в доклада за поставянето на „Бронзовата къща“ има неточности и неясноти. „Не се знае дали това е инсталация или функционално-архитектурна сграда“, посочи Милка Христова от групата и зам.-председател на общинския съвет.
Христова отбеляза също, че авторът на проекта Пламен Деянов е предлагал „Бронзовата къща“ да бъде монтирана първоначално във Велико Търново, но общинският съвет е отказал, тъй като инсталацията не се е вписвала в културно-историческата същност на града. От „БСП - Лява България“ заявиха също, че не е ясно каква е финансова рамка за проекта - колко ще струва застраховката, осветлението и демонтажа.
Малина Едрева допълни, че предстои работна група да изчисли конкретните финансови параметри за проекта, но по груби сметки осветлението за „Бронзовата къща“ ще струва около 15 лв. на ден. Тя каза също, че през следващата година ще стане ясно какво ще се случи с мястото около бившия мавзолей, след като започне процедурата за обновяване на т.нар.„трета зона“ в централната градска част на столицата.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..