Така нар. „Бронзова къща“ с височина от 14 метра ще се издигне на мястото на разрушения мавзолей на Георги Димитров или пред сградата на Националната художествена галерия. Хрельовата кула в Рилския манастир, елементи от Патриаршеската катедрала и от родната къща на скулптора Пламен Деянов в Арбанаси "влизат" в скулптурата, като инсталацията тежи около 70 тона и ще се разгърне на площ около 50 квадратни метра.
Произведението на изкуството е подарък за България от Австрия за предстоящото председателство на Съвета на ЕС. През 2018 година двете страни ще си поделят председателството, като именно за срок от 1 година, столицата ще приюти „Бронзовата къща“. Заместник-посланикът на Австрия у нас Томас Щьолц заяви, че по този начин ще се отбележи и европейската година на културното наследство, като се надява в пространството около временния паметник да има концерти и изложби.
Несъгласие с паметника изразиха съветниците от групата на „БСП - Лява България“ в Столичния общински съвет. Те смятат, че в доклада за поставянето на „Бронзовата къща“ има неточности и неясноти. „Не се знае дали това е инсталация или функционално-архитектурна сграда“, посочи Милка Христова от групата и зам.-председател на общинския съвет.
Христова отбеляза също, че авторът на проекта Пламен Деянов е предлагал „Бронзовата къща“ да бъде монтирана първоначално във Велико Търново, но общинският съвет е отказал, тъй като инсталацията не се е вписвала в културно-историческата същност на града. От „БСП - Лява България“ заявиха също, че не е ясно каква е финансова рамка за проекта - колко ще струва застраховката, осветлението и демонтажа.
Малина Едрева допълни, че предстои работна група да изчисли конкретните финансови параметри за проекта, но по груби сметки осветлението за „Бронзовата къща“ ще струва около 15 лв. на ден. Тя каза също, че през следващата година ще стане ясно какво ще се случи с мястото около бившия мавзолей, след като започне процедурата за обновяване на т.нар.„трета зона“ в централната градска част на столицата.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..