За мен Столичния куклен театър води нещата напред в това изкуство, второ предлага най-интересни заглавия в репертоара си, богата палитра от режисьори и то добри, които участват и работят в този театър и това е политика на колегите, която не може да не бъде забелязана и затова и по света и навсякъде Столичния куклен треатър е еталон, заяви проф. Боньо Лунгов гост в изнесеното студио на Радиокафе от Столичния куклен театър.
Според режисьора кукленото изкуство у нас е на световно ниво, но за да остане така, то трябва да се пази и подържа.
Ние трябва да сме много щастливи и много благодарни на Театралната академия и въобще на образованието и обучението за куклен театър, което имаме в България, което дава един шанс и ни извежда крачка напред, пред някой от страните. От таетралната академия излиозат кадри, които са готови, да започнат работа в театър, както при нас или в останалите театри в страната. Това е една школа, която подготвя хората не толкова да станата прекрасни артисти, а по-скоро в поската на това да канализират мисленето им и да ги научат на труд, коментира зам.-директорът на театъра Иван Райков.
В неделното Радиокафе гостуваха са проф. Боньо Лунгов- един от най-добрите кукленици в България през последните 15-20 години, известен в цял свят режисьор, педагог и преподавател и ръковотел на Учебния куклен театър в НАТВИЗ "Проф. Кръстьо Сарафов" и заместник-директорът на Столичния куклен театър, Иван Райков- режисьор, познат не само у нас а и в Европа, поставя много от куклените постановки.
По принцип е приятно, когато те канят навън и те харесват. Но това е хубавото на кукления театър, особено на нашия, българския куклен театър, аз вече от позицията на преподавател и ще продължа да твърдя до края на живота си, както моя професор Николина Георгиева и проф. Йонков, които изградиха тази школа, че ние сме наистина популярни и в Европа и в Свети е хубаво, че можем да го запазим все още, не знам до кога, но се мъчим това да остане в бъдещете, каза проф. Лунгов.
Хубавото е, че ние можем да популяризираме това изкуство навън, но в същото време да си работим и в собствената страна, което е най-хубавото и най-прекрасното! Аз не бих могъл да живея навън, нищо, че моите деца за съжаление заминаха, но аз оставам тука и с удоволствие работя в България, допълни проф. Лунгов.
Оценявам нещата, които се случиха с моето развитие и с моята кариера като един страхотен шанс, който ми беше даден и от който се възползвах, може би благодарение на моята упоритост и на моя инат да продължавам да се занимавам с това нещо, въпреки всички трудности.Това каза заместник-директорът на Столичния куклен театър, режисьорът Иван Райков.
Ако трябва да съм честен хората, които се занимават с куклен театър или куклениците по цял свят са бедни хора. Това е една професия, която почти навсякъде по света се крепи на доброто желание и на ентусиазма на голяма част от хората да вървят напред, да откриват нови неща. Не без назчение е и наследството, което ние тук в България имаме, т.е. ние имаме нашите театри имат една грижа от държавата, имат свои собствени сгради, някои от театрите имат, макар и скромно финансиране от държавата, Министерствтото на културата, кандиадстват по различни финансиращи програми. Наследството, изградено в предните години и структурата на нашите театри е коренно различна от това, което има като куклено изкуство по света, обясни Райков и допълни: Там форматът на трупите, на театрите е значително по-малък. Това са тип семейни театъри или, малки тръпи, които съществуват покрай едно две передставления, доакто ние тук имаме възможността да правим нови и нови представления.
За миналия сезон в Столичния куклен театър са поставени 38 различни заглавия и са изиграни над 650 представления. В репертора има представления за всяка възраст- от спектакли за най-малките до представления за възрастни.
Още за кукленото театрално изкуство, постановката на проф. Боньо Лунгов и предизвикателствата на куклениците в България и по света с двамата режисьори Проф. Боньо Лунгов и Иван Райков можете да чуете в звуковия файл.
За втора година по време на Коледния фест в София посетителите имат възможност да проявят благотворителност като приготвят и предадат подарък за нуждаещи се семейства и деца. Кампанията " Стани таен Дядо Коледа" е по инициатива на Ротари клуб – София, членове на организацията приемат (нови) продукти, които биха зарадвали децата в къщичка..
Всеки познава историята за работливата, скромната, милата Пепеляшка. В лиричната и романтична версия на Тодор Янкулов и неговите ученици от театрално студио "Теди" обаче ще можем да се насладим и на много забавни и смешни моменти. Мащехата, двете доведени сестри, придворният лакей и дамите на бала превръщат представлението в чудесна семейна..
Кръстина Денчева от фондация "Брас перспективи" разказа в предаването "Радиокафе" за новото коледно музикално пътешествие на екипа на "Коледни истории за брас и глас". "Ноември е месецът, в който творческият ни екип се отправя към Северна Европа, за да продължим музикалното пътешествие за брас и глас, което започна през 2021-ва, с..
България е на едно от последните места по оралната хигиена в детска възраст, констатират от Българския зъболекарски съюз при представянето на резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години. В страната има притеснителни данни за развитието на кариес при децата, както и по отношение на ранната..
Пътуванията на български граждани в чужбина през октомври 2024 г. са 720.9 хил. или с 3.9% повече от октомври 2023 година. Регистрирано е увеличение на пътуванията по всички наблюдавани цели: почивка и екскурзия - със 7.4%, служебна - с 4.8%, и с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) - с 0.3%, съобщават от НСИ...
Ако до 15 декември не бъдат изпълнени исканията на таксиметровите водачи за връщане на застраховката гражданска отговорност съм старите нива от лятото, представители на браншовите организации обявиха, че ще блокират всички основни магистрали в страната - Тракия, Хемус и Струма, както и границите преди коледните и новогодишните празници...
Нова инициатива на Клуб "Смисъл" ще събере аудитория, привлечена от темата " Бизнес модели за добро" на 29 ноември. В петъчната вечер Георги Чипов ще изнесе презентация по темата (от 19:30 часа), а след това ще се проведе дискусия. Входът е свободен. "Провокира ме усещането в обществото, че бизнесът е нещо лошо. Иска ми се хората да..