Кукленият театър може да се бори срещу агресията. Това каза режисьорът Тодор Вълов, който беше гост в изнесеното издание на предаването Радиокафе" тази неделя в Столичния куклен театър.
Агресията е един много плашещ фактор и мисля, че кукленото изкуство и други сценични изкуства могат да бъдат такъв фактор, който да се бори срещу засилването на тази агресия, да представя един друг свят, който може да бъде по-човечен, по-хармоничен, по-добър , коментира режисьорът.
Тодор Вълов поставя редица куклени пиеси, сред които „Червената шапчица“, „Малката кибритопродавачка“, „Храбрият оловен войник“, „Болен здрав носи“. Носител е на награди, познат е с работата си не само у нас, а и в чужбина.
В момента той репетира заедно с актьорите от Столичния куклен театър постановката „Карлсон“ по Астрид Линдгрен.
Един от наболелите проблеми през последните години е стесняващото финансиране на спектакли и проекти, въпреки че ние успяваме. Все пак Кукленият театър е едно материлано изкуство и то няма как да работи без средства. За създаването на една кукла от материал, няма как да не участват много хора, обясни режисьорът.
Тодор Вълов припомни, че театралното изкуство се развива, така както и заобикалящият ни свят. Използват се нови технологии, нови декори, дигитални похвати, които навлизат все повече в поставянето на спектаклите и се използват от младите режисьори.
Реално, с всичката тази дигитална техника и всичко това, което се развива, Кукленият театър много по-усърдно трябва да се бори за запазване на своето пространство, аз вярвам, че той винаги ще има място, категоричен е Тодор Вълов.
Режисьорът признава, че като дете силно е бил впечатлен от пиесата „Спектакъл за сенки“ на проф. Николина Георгиева. Толкова приказно и вълшебно ми се стори това, че някак си в моята глава все едно единственото нещо, което съм гледал като дете, е било „Спекаткъл на сенки“, въпреки че не е точно така, спомня си Тодор Вълов и споделя, че тази пиеса, която е гледал като дете, също има значение за избора на неговия път като режисор на куклени пиеси.
Целия разговор с режисьора Тодор Вълов и водещата Анелия Торошанова - чуйте в звуковия файл.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..