Клетките ще бъдат разширени с много дървета и естествени елементи. По време на проектирането сме се консултирали с водещи световни специалисти в зоопарковия дизайн, обясни Зарева. Ремонтът е част от т.нар. "Генерален план", който предвижда цялостно обновяване на парка в близките 10-15 години. Проектът предвижда да раздели животните на географски зони като Африка, Северна Америка, Южна Америка, Австралия, Евразия. Освен това ще бъдат докарани и нови видове, сред които жирафи, пингвини и други интересни и не толкова популярни животни.
Зоологическата градина е разположена на площ от 235 декара, обитавана е от 2000 животни от 250 вида от цял свят.
Посещението на зоопарка може да бъде едно мини околосветско посещение, тъй като те могат да видят животни от всички континенти, казва Катерина Зарева, която работи в зоологическата градина от 19 години.
Припомняме, че Столичният зоопарк изпраща 2017 година с нови клетки на дивите котки. Тигрите, ягуарите и леопардите вече разполагат с много по-голямо пространство за обитаване, 10 пъти по-голямо от досегашните им заграждения. Освен това посетителите вече могат да ги гледат съвсем от близо, не през решетки, а само на едно стъкло разстояние. Този вид съоръжения са „нос в нос“, тъй като човекът и хищникът могат да се гледат очи в очи през съвсем малко разстояние.
На някои от животните пък им предстои да заспят зимен сън
В Столичния зоопарк има 8 мечки от няколко вида - кафява евроазиатска мечка, мека гризли, америкинаски мечки и една хималайска мечка.
Нашите мечки още не са запали, но още от началото на месец януари ние променяме тяхната диета. В нея започват да присъстват повече мазнини, получават по-голямо количество храна, за да могат да натрупат мастна тъкан и по този начин да се подготвят, както те правят и в природата, обясни екологът.
Катерина Зарева призова посетителите за пореден път да не хранят животните в клетките, тъй като това е изключително вредно за тях.
Повече за Столичния зоопарк - чуйте в звуковия файл.
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..