Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приматите в Столичния зоопарк ще имат нови клетки

Мечките се подготвят за зимен сън

2
Кафяв качулат капуцин
Снимка: http://zoosofia.eu
Приматите в столичния зоопарк ще бъдат настанени в по-широки и обновени клетки. Това каза за Радио София Катерина Зарева - завеждащ сектор Екологичен-научно образователен център към Зоологическата градина в столицата.

Клетките ще бъдат разширени с много дървета и естествени елементи. По време на проектирането сме се консултирали с водещи световни специалисти в зоопарковия дизайн, обясни Зарева. Ремонтът е част от т.нар. "Генерален план", който предвижда цялостно обновяване на парка в близките 10-15 години. Проектът предвижда да раздели животните на географски зони като Африка, Северна Америка, Южна Америка, Австралия, Евразия. Освен това ще бъдат докарани и нови видове, сред които жирафи, пингвини и други интересни и не толкова популярни животни.

Зоологическата градина е разположена на площ от 235 декара, обитавана е от 2000 животни от 250 вида от цял свят.

Посещението на зоопарка може да бъде едно мини околосветско посещение, тъй като те могат да видят животни от всички континенти, казва Катерина Зарева, която работи в зоологическата градина от 19 години.

Припомняме, че Столичният зоопарк изпраща 2017 година с нови клетки на дивите котки. Тигрите, ягуарите и леопардите вече разполагат с много по-голямо пространство за обитаване, 10 пъти по-голямо от досегашните им заграждения. Освен това посетителите вече могат да ги гледат съвсем от близо, не през решетки, а само на едно стъкло разстояние. Този вид съоръжения са „нос в нос“, тъй като човекът и хищникът могат да се гледат очи в очи през съвсем малко разстояние.

На някои от животните пък им предстои да заспят зимен сън

В Столичния зоопарк има 8 мечки от няколко вида - кафява евроазиатска мечка, мека гризли, америкинаски мечки и една хималайска мечка.

Нашите мечки още не са запали, но още от началото на месец януари ние променяме тяхната диета. В нея започват да присъстват повече мазнини, получават по-голямо количество храна, за да могат да натрупат мастна тъкан и по този начин да се подготвят, както те правят и в природата, обясни екологът.

Катерина Зарева призова посетителите за пореден път да не хранят животните в клетките, тъй като това е изключително вредно за тях.

Повече за Столичния зоопарк - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41