Събитието беше по инициатива на посолството на Куба в България и на Кубинския институт за приятелство с народите.
Имахме шанса на форума да се срещнем и да разговаряме с дъщерята на Че Гевара – Алейда.
Носталгична, чувствителна, женствена, раздаваща се. Човешкото струи в погледа на Алейда Гевара. Във всяка секунда разпръсква любов и усещаш готовността да помогне на всяко същество.
Тя е жена, майка, лекар – педиатър, която няма нищо против да споделя искрено и неподправено, с усмивка. Разказва за детските спомени, за първите любовни трепети, за майката, която й отваря очите за трудностите в живота, учи я да отстоява себе си, да обича, да не се страхува.
Смеехме се, когато разказваше, че е била палава или доста зле по музика. После плакахме, когато си спомняше най-трудните моменти в Никарагуа, където завършва медицина. Също – в Ангола, където вижда дете, свито голичко сред вестниците… и му дава пуловера си. Или когато е трябвало да направи непосилния избор (пак в Ангола) и да е принудена да спаси само едно от трите новородени деца (!) – поради липса на лекарства.
В това интервю говори по-скоро жената Алейда Гевара. Едно от децата на Че Гевара. Зад образа й надделява силата на духа, слънчевата неподправеност и поетичната душа.
Говорим с нея на рождения й ден. Не за идеологии, за Центъра за изследвания „Че Гевара“ в Куба, за който тя отговаря. За 50-годишнината от смъртта на нейния баща и една година от смъртта на Фидел Кастро. По-скоро ще се запознаем с човека Алейда Гевара.
Чуйте.
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин, заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..
Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена. Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години. Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..