Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планината през зимата изисква отговорно отношение и подготовка

Зачестяват случаите на инциденти в планината

Снимка: БГНЕС
Подценяване на метеорологичните условия в планината и надценяване на собствените възможности - това са основните причини за инцидентите по време на зимния сезон, отчетоха от Планинската спасителна служба (ПСС) към Българския червен кръст (БЧК). За периода от 01.12.2016 г. до 24.11.2017 г. са се случили 2457 инцидента на ски пистите и са проведени 94 спасителни акции със 109 пострадали във високите части на планините. Специалистите призоваха туристите и любителите на зимните спортове, да тръгват подготвени както с екипировка, така и с информация за синоптичната прогноза.

За посочения период от началото на декември миналата година до края на ноември тази година, е оказана помощ на 2566 човека, а за жалост 8 са случаите с фатален край. Отчетената статистика е рекордна по отношение на травматизма в планините за последните няколко години, като причина за това е все по-нарастващата популярност на зимните ни курорти сред чужденците. Често практикуващите зимни спортове и туристите подхождат твърде самонадеяно към условията по пистите и в планината, и не разполагат с нужната екипировка.

За пореден път Планинската спасителна служба (ПСС) към БЧК съветва да се организират старателно маршрутите, да се подбират внимателно участниците, с които ще се движат хората в група, както и оборудването за планинското начинание. Директорът на ПСС Емил Нешев подчерта необходимостта от планинската застраховка, тъй като оказването на помощ се заплаща:

Около 18 лв. допълнотелно се заплаща за хеликоптерно спасяване. И през този сезон  9-те бази на Планинската спасителна служба ще бъдат на разположение на туристите и практикуващите зимни спортове, като 4 от тях са с 24-часово дежурство, включително и Централният денонощен пост. Добре е те да си свалят и безплатното мобилно приложение на ПСС, което дава по-голяма сигурност при локализиране, посочи Нешев.

Председателят на Спасителната служба Веселин Ганчев отново припомни да посещаваме планината със заредена батерия на мобилния телефон.

Българският червен кръст, съвместно с партньри, подготвят проекта „Планинска грижа“, който да набира финансов ресурс, който да се връща отново в обществото във вид на обучителни програми и превенция. От организацията за пореден път подчертаха необходимостта от приемането на Закон за доброволчеството, който да регламентира дейността, тъй като все още много работодатели, санкционират служителите си, заради участието им в подобни акции.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо фирми са против цветните контейнери да са с по-големи отвори?

Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..

публикувано на 20.01.25 в 09:12

Слънцето над София няма да топли

Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..

публикувано на 20.01.25 в 07:15
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00