Увеличават се респираторните заболявания в страната, отчитат Регионалните здравни инспекции, предупреждава ТРУД. От началото на есенно-зимния сезон са регистрирани седем случая на грип – 1 вирус тип A (H1N1) и 6 от тип В (Yamagata), сочи справка в информационната система на Националната референтна лаборатория. Имаме повишена респираторна заболеваемост, като в момента върлуват аденовируси и коронавируси, обясни проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). В периода 27 ноември – 03 декември нараства интензивността на разпространение на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) като тя е обхващала общо 381 659 души от всички възрастови групи, сочат данните на НЦЗПБ. Най-висока заболяемост се отчита във възрастовата група 0-4 г., следвана от тази на възраст между 5 и 14 г. „Предстоящото повишаване на температурите не означава предпоставка за епидемии. Тогава помещенията могат да се проветряват, а децата могат да излязат от моловете и от затворените помещения с кихащи и подсмърчащи хора, и да се разхождат или играят на чист въздух”, коментира проф. Кантарджиев във връзка с прогнозите за затопляне на времето, което ще продължи до края на седмицата.
Виж повече
Здравното министерство най-накрая е готово с дълго чаканите законови поправки, които да ограничат паралелния износ на лекарства. Промените в Закона за лекарствата ще бъдат внесени в Министерския съвет тази седмица, обяви министър Кирил Ананиев, цитиран от СЕГА. Те включват информационна система за проследяване на лекарствата и вероятно възможност за ограничаване на износа при установени дефицити на дадени препарати у нас. Информационната система ще следи медикаментите от вноса в страната през търговеца на едро и на дребно до болничната аптека, обясни Ананиев. "Ще знаем колко лекарства са влезли, кои са реимбурсирани и какви количества са изнесени, като ще следим дали износът е свързан с недостиг в регионален или национален мащаб", каза още той.
Виж повече
Националната здравноосигурителна каса е с просрочени дългове към чуждестранни клиники в размер на 263 млн. и 293 хил. лева. Те са натрупани от неплатени сметки за лечение на български граждани, които са изпращани за диагностика, операции и терапия зад граница след одобрени заявления от самата каса. Това съобщиха от НЗОК по настояване на МОНИТОР. Оказва се, че 2 млн. и 635 хил. лв. са просрочени задължения още от периода 2010 г. – 2014 година. За 2015 г. общо дължимата сума е в размер на 73 млн. 372 хил. лв., а за 2016 г. е 99 млн. 049 хил. лева. От януари до 30 ноември тази година са постъпили фактури за изплащане в размер на 88 млн. 236 хил. лева.
Виж повече
Просветното министерство се отказва от въвеждането на квоти за пролетните математически състезания. "Ще махнем квотите, и двете страни постигнахме компромис", коментира пред СЕГА Ивайло Старибратов, председател на националната комисия към МОН, която изготвя регламента за участие в математическите олимпиади. Преди дни недоволни родители съобщиха в социалните мрежи за новия регламент при провеждане на Пролетните математически състезания, в които традиционно участват учениците между пети и осми клас. Според него през тази учебна година на всяко едно състезание (за 5-и, 6-и, 7-и и 8-и клас) могат да се явяват само по 4 деца от всяка област с изключение на София, Пловдив и Бургас, където квотите са по 8 деца (само за осми клас за столичните ученици замислената квота бе 20 ученици). Мотивът на министерството бе, че кандидатите са нараснали драстично и това затруднява много организацията на състезанията.
Виж повече
Необходима е промяна на концесионния договор на ски зоната над Банско – около това се обединиха министри, експерти, представителите на бизнеса и граждански екорганизации по време на кръгла маса, провела се в Министерството на околната среда и водите, информира ТРУД. Дискусията бе организирана след нареждане на премиера Бойко Борисов, след като на последното правителствено заседание кабинетът оттегли точката за промяна на коценсионния договор. Аргументите на Борисов бяха, че трябва да се проведат разговори с организациите от “За да остане природа в България” и да се чуе защо те са против. Но вчера зелените не се появиха. За сметка на това на кръглата маса присъстваха ресорният министър Нено Димов, министърът на туризма Николина Ангелкова, министърът на спорта Красен Кралев. Там бяха и бившите началнички на МОСВ Нона Караджова и Евдокия Манева, експерти от Камарата на строителите в България, депутати, хора от неправителствени организации, специалисти от МОСВ. Всички те не видяха пречка за промяна на концесионния договор, за да бъде синхронизиран със съвременното законодателство.
Виж повече
Хиляди данъкоплатци няма да могат да ползват данъчни облекчения, ако имат просрочени задължения към хазната, обяснява СЕГА. НАП ще отказва отстъпки на всеки, който има неплатени в срок данъци, осигуровки, такси или глоби, наложени от държавни ведомства и общински служби. Така например за неплатена глоба от КАТ родителите ще бъдат лишени от възможността да намалят облагаемия си доход с 200 лв. за едно дете или с 400 лв. за две. Няма да могат да се приспаднат разходите за доброволно осигуряване и застраховане. Без данъчни облекчения ще се окажат и хората с увреждания, ако имат просрочени задължения към бюджета или общината - дори да става дума за смешно малки суми от порядъка на 10-20 лева. Досега ограничението важеше само при ползването на 5%-ата отстъпка от данъка, ако той бъде деклариран по електронен път и платен по-рано от крайната дата на подаване на данъчната декларация. За 2017 г. този срок бе 31 март, но през 2018 г. вече е 31 януари.
Виж повече
Административният съд на София-град е определил за нищожно решението на Столичния общински съвет, с което се увеличават таксите за синята и зелената зона за паркиране и се разширяват териториите им. С това се прекратява реформата за паркирането в София, се казва в съобщение от съда. Определението обаче подлежи на обжалване в 7-дневен срок...
Нискоемисионната зона за автомобили в София отново влиза в сила от 1 декември и ще важи до 28 февруари 2026 година. За разлика от предходните две години, през този сезон забраната обхваща освен “малкия ринг” и по-широк териториален обхват - т.нар. “голям ринг”, информира БГНЕС. Малкият ринг, за който важи забрана за навлизане на автомобилите от..
Обиколката на Италия е второто най-голямо и най-престижно състезание в света на колоезденето. 109-ото издание на надпреварата ще стартира на 8 май 2026 г. в Несебър и ще премине през Бургас, Велико Търново и Пловдив, а на 10 май София ще бъде домакин на заключителния български етап, преди колоната да продължи към Южна Италия, съобщиха от Столичната..
Към момента няма информация за броя на задържаните по време на вчерашния протест пред парламента срещу проекта за бюджет. Около полунощ група протестиращи се опитаха да преградят булевард "Дондуков" с кофи за смет и да спрат лек автомобил, който се опитваше да премине оттам. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА)..
Проектобюджетът за 2026 година ще бъде оттеглен и преработен. Това обяви пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Колко пъти пред вас казах, че този бюджет не ми харесва. Така, и затова, след малко, премиерът и домсъвета, както го наричат, ще ви съобщят какво съм решил. Събрах сутринта домсъвета, събрах подкрепящите партии, премиера и..
Столичният общински съвет ще гласува днес новата структура на Столичната община. На предишното заседание предложението на кмета Васил Терзиев не беше прието. Предвижда се София да има трима нови зам.- кметове - по Градоустройство, по Сигурност и по Култура и туризъм. Здравеопазването минава от направление Финанси към направление "Социални..
С нова и оборудвана с модерна апаратура амбулатория разполага Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник. Част от оборудването е закупено със средства от общината, а друга част - с дарения. Амбулаторията е изградена в изцяло нова сграда. Тя е оборудвана с нов ехограф, апарат за инхалационна анестезия, операционна лампа и операционна маса,..