Сега авторът на двата проекта Евгени Серафимов, който е художник, преподавател по рисуване в училище „Св. св. Кирил и Методий“ и ръководител на школата „Новите майстори“, подготвя трети проект. За този нов проект Евгени Серафимов реши да разкаже първо на нас, защото твърди, че Радио София му носи късмет и всичко ще върви по вода.
А защо по вода (и това не е случайно), защото за този нов проект Евгени Серафимов разказва, че на шега си е пожелал да направи нещо, което да се простира на няколко километра, и в крайна сметка така и се е получило.
Става въпрос за кюстендилското корито на река Банщица, което се реновира и от дясната страна се създава парк с хубави алеи и пътеки за разходки. От лявата страна обаче, на 3-4 километра се разпростира циментова подпорна стена, която е широка само един метър, така че на нея човек не може да се разхожда, но пък се оказва идеалното платно за един творец с размах.
Работното име на проекта е „Гайтаните“ и така на 4 км ще се разтегнат цветовете на гайтаните от кюстендилската сая.
Ръкавите на кюстендилската носия са направени от гайтани, така са решили едно време и така са ги направили. И това толкова се е вкоренило на съзнанието на всички, които обичат фолклор..., това са ръкавите на мадоните на Майстора и това е едно много интересно редуване на цветове – винено, зелено с кафяво, сребристо, после бяло, синьо с оранжево, после зелено с червено. Това не е просто да нашариш един ръкав, а тоя гайтан има някакво значение и реших, че това е много хубав символ на града – да минат тия предпазни гайтани като една дълга ивица, разказва ни Евгени Серафимов.
Той допълва, че реката, точно като един сребрист гайтан, ще допълни прекрасно самата идея, изпълнен графично, за да може всеки, който види цветовете, да разпознае дълбоко вкоренените ни и обичани картини от българския фолклор.
Още за проекта, който има одобрението на Община „Кюстендил“ и който се надяваме да видим съвсем-съвсем скоро – чуйте от разговора на Лили Големинова с Евгени Серафимов.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..