Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Марина Иванова за грижата за дивите и бездомни животни:

Над 700 пострадали бездомни животни спасени от "Четири лапи" през 2017 г.

Снимка: Фондация "Четири лапи"
Двоен ръст на пострадали бездомни животни в София, за които е потърсена помощ от фондация "Четири лапи", отчитат от организацията през тази година. Над 700 са сигналите, подадени от различни столични райони само до края на ноември, посочи пред Радио София директорът на фондация "Четири лапи" за България д-р Марина Иванова:

"За съжаление са много. За последната година отчитаме почти двоен ръст на животните, които са били блъснати или наранени по някакъв начин и са дошли в клиниката ни - 727 до края на ноември. За сравнение през миналата година са били 395".

През клиниката на фондацията в София са минали близо 4000 безстопанствени кучета и котки, по-голямата част за кастрация:

"През последните години се увеличава броят на котките... Получаваме много сигнали от всички райони на София, но те са толкова много, че няма как самостоятелно се справим с това. Също така е имало и животни само за ваксина - малки кучета и котки. От началото на тази година от всички тези животни сме намерили дом на 65".


Освен дейностите за овладяване на популацията на бездомните животни, Фондация "Четири лапи" участва в няколко спасителни акции на диви животни в конфликтни точки в света през тази година - извеждане на мечка и лъв от зоологическата градина в Мосул, на животни от увеселителен парк в Алепо, но и на животни, бедстващи в бивша зоологическа градина в Разград. В края на ноември до столицата беше транспортиран 3-годишният лъв Асен, за който се грижат специалистите в Столичната зоологическа градина. Освен него, в столицата са транспортирани и две малки лъвчета, родени в началото на септември:

Снимка"Фондация "Четири лапи" се намеси, за да окаже съдействие на община Разград за намиране на постоянно и най-подходящо решение за всички лъвове, или по-голямата част от тях, защото по сключено споразумение с кмета, ние поехме ангажимент да намерим подходящо настаняване за пет от животните - двете малки лъвчета, а също и за  3-годишния лъв Асен, който беше в изключително тежко състояние и е настанен в Столичния зоопарк, където специалисти се грижат за подобряване на състоянието му с медикаменти и специална хранителна диета. Поехме ангажимент да се погрижим и за двойката най-възрастни лъвове, за всички се търси настаняване в някое от убежищата на фондация "Четири лапи" в света".

За професията ветеринарен лекар д-р Марина Иванова сподели:

Д-р Марина Иванова"Човек не може да стане лекар насила - било то ветеринарен или хуманен. Това е професия, към трябва отговорно да се избира, защото ветеринарната медицина е изключително  разнообразна като дейност и предлага възможност за реализация в различни сфери. Освен лекуване на животни, ние сме специалистите, които можем да предотвратим избухване на заболявания, опасни и за хора, и за животни..."

Още за спасителната акция и за грижата за бездомните животни - чуйте звуковия файл!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01