Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всичко е валс на Нова година във Виена

Снимка: Stadtwienmarketing
За Нова година центърът на Виена се превръща в огромна бална зала. От 14.00 ч. следобед до 2:00 часа. през нощта от площада пред катедралата "Свети Стефан" започва т.нар. Новогодишна пътека, където на 11 сцени виенчани и гостите на града могат да гледат различни музикални и забавни програми. Музика има за всеки вкус - рок, поп, соул, блус, диско. Не липсва класическа музика и джаз, както и специално подготвени програми за най-малките. 

На централната улица "Грабен", от 14:00 часа, танцовите училища предлагат безплатни курсове за валс - традиция, която се ползва с голяма популярност сред местните и гостите на града. За по-любопитните трябва да добавим, че валсът се е превърнал в неизменна част от австрийската култура и в известна степен е възприеман като неофициален химн на Австрия, а от от около два месеца той вече е част от Световното нематериално културно наследство.

Друга традиция е свързана с оперетата на Йохан Щраус "Прилепът". Това е представлението, с което Виенската държавна опера завършва и започва годината. На 31 декември от 19.00 ч. на огромен екран, монтиран върху стената на операта на площад "Херберт фон Караян", всички желаещи, които нямат билет, могат да гледат представлението на живо.

Кулминацията на нощта е естествено в полунощ. Тогава от катедралата „Свети Стефан“ се носи камбанен звън. Камбаната, която виенчани наричат Пумерин, бие само в изключително тържествени случаи, а новогодишният звън се предава по радиото и телевизията в цяла Австрия. Веднага след това прозвучава изразът "Всичко е валс!", който дава началото на танците на всеки виенски бал. Около 600 000 души по улиците на австрийската столица посрещат Новата година във вихъра на танца .

Естествено, първият валс е "На хубавия син Дунав", който звучи на фона на празничните фойерверки.

А иначе, Новата година във Виена започва с традиционния Новогодишен концерт на Виенската филхармония, който се излъчва в над 70 страни по света от Златната зала „Музикферайн“. 

На площада пред Виенското кметство на огромен екран по-ранобудните, които не са имали шанса да спечелят места за концерта, имат възможност да го гледат на живо. За по-уморените на същото място от 14.00 ч. е повторението. На още едно място в града любителите на музиката могат да гледат концерта на виенските филхармоници. Това е екранът на стената на Щатс опера, където цял ден след това се прожектират откъси от най-популярните оперни и балетни спектакли. В 19.00 часа идва отново ред на "Прилепът" на Щраус.

В новогодишната нощ по централните улици на Виена 70 ресторанта предлагат на открито кулинарни изкушения за всеки вкус. Естествено не липсват задължителните за австрийската столица сладки понички, горещ пунш и искрящо шампанско.

Още за празника - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41