Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В първия ден на 2018, зала 1 на НДК

Емил Табаков: Радвам се, че публиката очаква Новогодишния концерт

Емил Табаков
Снимка: БГНЕС
Усещам една енергия за Новогодишния концерт в зала 1 на НДК, сподели маестро Емил Табаков пред Радио София:

Радва ме, че публиката свикна с него и го очаква. Все пак говорим за традиция, която съществува вече трийсет и една години. Дълбоко съм свързан със събитията, които стават по това време на годината в НДК, защото поне 18-19 пъти съм дирижирал Новогодишния концерт. Освен това в периода 1999 - 2004 съм бил и директор на Новогодишния музикален фестивал


Програмата на концерта е под наслов "Духът на Европа" и включва произведения от 28-те страни-членки на Европейския съюз. Маестро Табаков отбелязва, че е събрал произведения от всички страни от Евросъюза - задача доста сложна за изпълнение. Предвид факта че концертът е по-особен творбите трябва да бъдат кратки, празнични като за Новогодишен концерт, да си подхождат по между си, да носят духа на съответната страна, да бъдат на композитори, които са известни за дадената държава.  

В крайна сметка Емил Табаков подрежда програмата не по азбучен ред, а по региони. Например в различни музикални "блокове" са обединени творби от Скандинавските страни, от страните от Бенелюкс, южните страни - Гърция, Италия, Испания, Кипър. В самия край на концерта ще прозвучат произведенията от Румъния, България и Австрия. Маестро Табаков обяснява, че неслучайно с валс от Йохан Щраус ще бъде закрит концертът, защото Австрия ще поеме председателството на Европейския съюз от България. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Температурите се понижават чувствително

През днешния ден над страната ще има разкъсана, над повечето райони – значителна облачност. Слаб дъжд ще превалява на отделни места в югоизточните и планинските части от страната. Сутринта на места в низините и поречията ще има намалена видимост. През деня ще духа слаб, в Източна България - до умерен източен вятър. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 16.10.25 в 06:25

В София ще се проведе Десето издание на фестивала за дигитални изкуства "Да Фест"

"Да Фест" е фестивал за дигитални изкуства, който предстои да се проведе в София за десети път от 21 до 25 октомври 2025година. На фестивала ще бъдат представени 14 изложби, пет пърформанса, пет прожекционни програми, както и поредица от лекции, презентации, работилници, които ще се проведат в цели 16 локации. Акценти от..

публикувано на 15.10.25 в 19:40
Рут Колева от организаторите

София отново е домакин на Международната музикална конференция So Alive

В София започна третото издание на музикалната конференция So Alive.  Екипът на предаването “Добър вечер, София“ отново гостува на мястото на събитието. Какво да очакваме от програмата на So Alive  в следващите четири дни, разказа Рут Колева от организаторите. “Тази година е най-голямото ни издание, имаме над хиляда делегати...

публикувано на 15.10.25 в 18:49

"Форум", 09.10.25: Възможен ли е фалитът на “Топлофикация “- София?

Темите от Столичната община са във фокуса на вниманието в предаването “Форум” и в сряда. Гост в днешното издание е независимият общинския съветник Ваня Григорова . Заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: възможен ли е фалитът на “Топлофикация “- София; кризата с “Топлофикация” може да се превърне в криза с тока;..

публикувано на 15.10.25 в 18:40

БЧК раздава продукти на хора от уязвими групи в Софийска област

Българският червен кръст започна да раздава продукти на хора от уязвими групи във всички 22 общини на територията на Софийска област. Пакетите съдържат хранителни продукти и хигиенни материали. “Помощите са насочени към най-уязвимите групи на обществото. Съдържат девет вида хигиенни материали - тоалетен сапун, шампоан, паста за зъби, четка за зъби,..

публикувано на 15.10.25 в 17:10
Снимката е илюстративна

Едва 15% от трудоспособните незрящи у нас са наети на трудовия пазар

Едва 15% от трудоспособните незрящи у нас са наети на трудовия пазар. Голяма част от тях са служители на аутсорсинг компании, като именно при владеещите английски език, шансът да си намерят работа се увеличава с 4 пъти. Това стана ясно от пресконференция, организирана от Националното читалище на слепите “Луи Брайл 1928“, по повод днешния..

публикувано на 15.10.25 в 16:45

В малките населени места държавата е предпочитаният работодател

Все по-нарастваща е доминацията на държавата като работодател и източник на по-високи заплати в значителен брой общини, докато частният сектор изостава. Това са част от изводите в ново изследване на Института за пазарна икономика. Данните от изследването алармират, че в множество общини работата “за държавата“ - дали в общината, училището или пък..

публикувано на 15.10.25 в 15:45