“София Тех Парк“ организира днес информационен ден по втората фаза на проекта „Научно-технологичен парк“, финансиран по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“. Първата фаза на проекта беше реализирана с безвъзмездна финансова помощ от Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007-2013 година. Главната цел на проекта е да насърчи иновативни идеи и проекти, разкриване на нови работни места. Крайният срок за изпълнение на проекта, който започна през април миналата година е 11 април 2019 г. Общата стойност на финансирането е в размер на 12 млн. 317 хиляди лева.
"София Тех Парк" е един от най-сериозните инвестиционни проекти, които се финансират през оперативните програми. Той на практика започна през предишния програмен период. В момента тече втората фаза, чиято цел е осигуряване на допълнително финансиране за увеличаване функционалността на научно-технологичния парк в София. Искам да обърна внимание, че това е първият научно-технологичен парк в България, съвсем нова и непозната до сега инициатива за нашата страна", коментира пред Радио София Тодор Младенов, директор на Дирекция "Иновации и проекти" в "София Тех Парк".
Той посочи, че паркът си е поставил за цел да подобри инвестиционната среда и да създаде на българските предприемачи, стартиращи фирми достатъчно добри условия като инфраструктура и услуги, така че по-бързо да навлизат на определени пазари и да са по-конкурентоспособни.
"Във втората фаза довършваме това, което добавяме като функционалност към проекта, а именно повече научно-изследователско оборудване, довършихме и пешеходния мост на "Цариградско шосе", дообзавеждаме някои от сградите на парка и в най-скоро време ще заработи експозицията, предназначена за деца в сградата, наречена Еспериментариум", посочи Младенов.
Експозицията ще бъде предназначена най-вече за децата в училищна възраст и ще добавя съдържание към вече изградената техническа инфраструктура в столицата, какъвто е детският музей "Музейко". Децата ще имат достъп до информация до различни научни явления и математически закони, както и до съвременните технологии. До момента са планирани 37 инсталации.
Още за Музея - Еспериментариум и за софтуерна платформа за научната инфраструктура в град София - чуйте звуковия файл!
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..