Това че се повдигат въпроси около домашното насилие показва важността на този феномен. Но за да направим още една крачка в посока на борбата с него, е важно да ратифицираме Истанбулската конвенция. Това каза при откриването на семинар по темата еврокомисарят по цифрова икономика и общество Мария Габриел. Събитието се организира в подкрепа на координационния механизъм между всички регионални институции - общини, полиция, социални агенции и неправителствени организации, които могат да помогнат на жертвите.
Освен че подкрепя механизма за помощ на пострадали при домашно насилие, в който участват всички заинтересовани институции, еврокомисарят по цифрова икономика и общество Мария Габриел от години припознава темата. Свидетелство за това е организираната от нея кампания „Отвори очи, наруши мълчанието“. Мария Габриел подчерта, че за да се допринесе за справянето с този проблем, е необходимо България да ратифицира Конвенция на Съвета на Европа за борба с насилието над жени и домашното насилие, позната като Истанбулската конвенция:
Нека винаги си припомняме цифрите - всяка трета жена в Европейския съюз е била жертва на насилие, всяка четвърта - на домашно. Това не са само цифри, това е зов за помощ. Това означава всички ние, участващите в процеса, който може да намали насилието на жените, да бъдем отговорни, да се координираме, да работим заедно.
За 13-те години, през които действа Законът за защита от домашно насилие, всички страни, имащи отношение към проблема, започнаха да взаимодействат по-добре и да реагират на такива случаи, отбеляза Благородна Макева, заместник-директор на Главна дирекция „Национална полиция". Благородна Макева посочи, че жертвите търсят по-често психологическа помощ и по-рядко се обръщат към органите на МВР, което се потвържадава от данните на фондация „Асоциация Анимус“ От създаването й преди 23 г., помощ в нея са потърсили 33 639 души, сред които жени, деца и мъже.
В Софийска област обаче липсва неправителствена организация, която да предоставя подкрепа на жертви на домашно насилие, с изключение на кризисния център за настаняване на деца в Драгоман, посочи Катя Кръстанова, клиничен психолог и психотерапевт в „Асоциация Анимус“. Според нея липсва и единен подход за реакция на институциите, което би възпрепядствало допълнителното травмиране на жертвите.
Националната служба за охрана (НСО) търси да назначи 30 нови служители на сержантски длъжности – 20 за охранители и 10 за шофьори. Изискването за кандидатите за длъжностите „младши сътрудник”- охранител и „младши сътрудник“- шофьор, е да са със завършено поне средно образование, като кандидатурите се подават от 21 януари до 26 февруари, включително...
Памела Костадинова е последна година студент в Нов български университет, специалност “Актьорско майсторство“. Макар все още да не е завършила образованието си, тя вече има участие в няколко филма, които сме гледали на малкия екран. При гостуването си в предаването "Добър вечер, София“ тя разказа какво я мотивира в избора ѝ театралното..
През 2025 г. се навършват 1170 години от създаването на глаголицата от светите братя Кирил и Методий. Именно затова, 2025 г. ще бъде Година на глаголицата в Националната библиотека. Д-р Ивета Рашева , главен редактор на сп. “Библиотека”, е особено свързана с темата за глаголицата. По нейна инициатива тази година ще бъде наречена Година на..
158 проверки е извършил Столичният инспекторат от петък до неделя (17-19 януари) във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха с ФПЧ10. При проверките са съставени 9 акта на нарушители. Броят на проверките на потенциални замърсители на въздуха от началото на годината е общо 545, а на актовете - 50. От тях: 252..
" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..
Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор". За целта организаторите от сдружение "Ре-Акт" търсят хора, които започват или имат някакъв опит за..
Георги Господинов е избран от читателите на Столичната библиотека за писател на десетилетието. Сред останалите отличени писатели на десетилетието са Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев. Изборът на най-четените съвременни български автори вече десет години се прави от читателската аудитория на Столичната библиотека въз..