Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мълчанието е големият проблем при домашното насилие

Това че се повдигат въпроси около домашното насилие показва важността на този феномен. Но за да направим още една крачка в посока на борбата с него, е важно да ратифицираме Истанбулската конвенция. Това каза при откриването на семинар по темата еврокомисарят по цифрова икономика и общество Мария Габриел. Събитието се организира в подкрепа на координационния механизъм между всички регионални институции - общини, полиция, социални агенции и неправителствени организации, които могат да помогнат на жертвите.

Освен че подкрепя механизма за помощ на пострадали при домашно насилие, в който участват всички заинтересовани институции, еврокомисарят по цифрова икономика и общество Мария Габриел от години припознава темата. Свидетелство за това е организираната от нея кампания „Отвори очи, наруши мълчанието“. Мария Габриел подчерта, че за да се допринесе за справянето с този проблем, е необходимо България да ратифицира Конвенция на Съвета на Европа за борба с насилието над жени и домашното насилие, позната като Истанбулската конвенция:

Нека винаги си припомняме цифрите - всяка трета жена в Европейския съюз е била жертва на насилие, всяка четвърта - на домашно. Това не са само цифри, това е зов за помощ. Това означава всички ние, участващите в процеса, който може да намали насилието на жените, да бъдем отговорни, да се координираме, да работим заедно.

 За 13-те години, през които действа Законът за защита от домашно насилие, всички страни, имащи отношение към проблема, започнаха да взаимодействат по-добре и да реагират на такива случаи, отбеляза Благородна Макева, заместник-директор на Главна дирекция „Национална полиция". Благородна Макева посочи, че жертвите търсят по-често психологическа помощ и по-рядко се обръщат към органите на МВР, което се потвържадава от данните на фондация „Асоциация Анимус“ От създаването й преди 23 г., помощ  в нея са потърсили 33 639 души, сред които жени, деца и мъже.

В Софийска област обаче липсва неправителствена организация, която да предоставя подкрепа на жертви на домашно насилие, с изключение на кризисния център за настаняване на деца в Драгоман, посочи Катя Кръстанова, клиничен психолог и психотерапевт в „Асоциация Анимус“. Според нея липсва и единен подход за реакция на институциите, което би възпрепядствало допълнителното травмиране на жертвите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националната служба за охрана търси да назначи 30 нови служители

Националната служба за охрана (НСО) търси да назначи 30 нови служители на сержантски длъжности – 20 за охранители и 10 за шофьори. Изискването за кандидатите за длъжностите „младши сътрудник”- охранител и „младши сътрудник“- шофьор, е да са със завършено поне средно образование, като кандидатурите се подават от 21 януари до 26 февруари, включително...

публикувано на 20.01.25 в 14:06
Памела Костадинова

Памела Костадинова: Актьорската професия не е избор, а призвание

Памела Костадинова   е последна година студент в Нов български университет, специалност “Актьорско майсторство“. Макар все още да не е завършила образованието си, тя вече има участие в няколко филма, които сме гледали на малкия екран.  При гостуването си в предаването "Добър вечер, София“ тя разказа какво я мотивира в избора ѝ театралното..

публикувано на 20.01.25 в 13:33
Д-р Ивета Рашева, главен редактор на сп. “Библиотека”

2025 г. ще бъде Година на глаголицата в Националната библиотека

През 2025 г. се навършват 1170 години от създаването на глаголицата от светите братя Кирил и Методий. Именно затова, 2025 г. ще бъде Година на глаголицата в Националната библиотека. Д-р Ивета Рашева , главен редактор на сп. “Библиотека”, е особено свързана с темата за глаголицата. По нейна инициатива тази година ще бъде наречена Година на..

публикувано на 20.01.25 в 12:50

Столичният инспекторат наложи 9 акта заради мръсния въздух

158 проверки е извършил Столичният инспекторат от петък до неделя (17-19 януари) във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха с ФПЧ10. При проверките са съставени 9 акта на нарушители. Броят на проверките на потенциални замърсители на въздуха от началото на годината е общо 545, а на актовете -  50. От тях: 252..

публикувано на 20.01.25 в 12:36

Извънредни автобуси са извозвали хора от Витоша вчера

" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша       Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..

публикувано на 20.01.25 в 11:56

Безплатно обучение за младежки групови ментори започва след месец

Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор". За целта организаторите от сдружение "Ре-Акт" търсят хора, които започват или имат някакъв опит за..

публикувано на 20.01.25 в 11:41
Георги Господинов

Георги Господинов е писател на десетилетието в Столичната библиотека

Георги Господинов е избран от читателите на Столичната библиотека за писател на десетилетието. Сред останалите отличени писатели на десетилетието са Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев. Изборът на най-четените съвременни български автори вече десет години се прави от читателската аудитория на Столичната библиотека въз..

публикувано на 20.01.25 в 10:58