Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благовеста Касабова: Литературата се развива добре, литературната критика върви бавно

Благовеста Касабова в "Радиокафе"
Снимка: Олга Добрева

„Не знам да има друго читалище в София, а и в България, смея да кажа такъв литературен салон, в който два пъти в месеца, всеки месец се представят нови книги на съвременни автори“, каза литературният критик Благовеста Касабова. Тя беше гост на неделното „Радиокафе“, което тази неделя се излъчи от НЧ „Пенчо Славейков 1921“.

Литературния салон „Вечери на Кръста“  към Народно читалище „Пенчо Славейков 1921“ е създаден през 2000г. от поета Лъчезар Еленков. През изминалите години през него са преминали стотици от най-известните български писатели, поети, творци. Сред тях са Банко Банков, Георги Драмбозов, Тео Буковски, Надя Попова,  Весела Люцканова, Наталия Ерменкова, Стоян Чобанов и много други. До този момент - 242 издания.

Водещ на „Вечери на Кръста е Виктория Катранова, а Благовеста Касабова представя авторите. Благовеста Касабова е Доайенът на литературната критика у нас е член на Управителния съвет на Съюза на българските писатели и е посветила повече от 50 години от живота си на литературата, да открива и лансира млади таланти. Автор е на многобройни публикации в печата и на повече от 40 книги. Носител е на националните награди „За принос в литературата“ на Министерството на културата и „За литературна критика“ на Съюза на българските писатели. Работила е десетилетия като редактор в издателство “Народна младеж”. Автор е и на трите части на сборника „Вечери на Кръста“. 

Тук са представени книги на писатели от всички поколения, от най-възрастните поколения, в които вече малко са останали живи, до най-младите. Скоро представихме книга на един много талантлив автор, който е на 30 години, сега влиза в литературата, разказа Благовеста Касабова. 

Тук се създава една прекрасна атмосфера, и толкова желаещи има да ги представяме, че просто не успяваме всички. Всички обичат да идват тука, не им се тръгва, много им е приятно“, добави литературния критик.

В читалището се даряват книги, посочва още писателката. Има и дарения от председателя на читалището : Щом хора има и има надежда, че не всичко е загубено.

Благовеста Касабова е автор на трите части на сборника "Вечери на Кръста", където събира и представя авторите, които участват в литературния салон. Всичко е съхранено. Много е важно за поколенията да има памет, защото без минало не може да има бъдеще. Тези автори са част от основата на съвременната българска литература, обяснява писателката.  

Освен литературния салон "Вечери на Кръста" всяка година  НЧ "Пенчо Славейков 1921" обявява Национален поетичен конкурс на името на своя патрон "Пенчо Славейков“, около рождението на поета през месец април.  

На въпроса как се развива литературната критика днес, Благовеста Касабова отговаря: Литературата се развива добре - и поезия, и прозата. Има доста хубави неща, доста успехи, Литературната критика доста по-бавно върви, защото като направиш книга, като направиш литературна рецензия нищо не се заплаща и литературният критики вече не иска да работи така на ангария и затова се впускат повече в литературната история.

Друга причина за липсата на литературни критици Благовеста Касабова посочва, че няма къде да се публикуват рецензии. „ Единствено Съюза на писателите има ежеседмичник вестник „Словото днес“, но сериозен лит анализ просто няма къде и затова се отказват. А не може да има литература без да има оценка за нея, добавя доайенът на литературната критика у нас. 

Целият разговор можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35