В първия час, както всеки петък, очаквайте рубриката "Часът на майстора" с Божидар Янев. Всички, които слушат внимателно, ще имат възможност да участват в игра със специална награда.
След 15:00 часа ще ви предложим разговор на Лъчезар Христов с представители на сдружение "За Земята", за да разберем каква е позицията им за замърсяването на въздуха в столицата.
На финала на Седмица за борба с рака на маточната шийка, проф. Галина Чакалова, началник на Гинекологичното отделение в СБАЛО, обяви пред радио София последните данни на Националния раков регистър за нивата за заболеваемост. Тя призова младите жени да обърнат внимание на здравето си. Откъс от интервю с проф. Чакалова очаквайте във втория час на предаването.
Златина Йовкова ще ни информира за реконструкцията на единствения подлез в Своге.
Репортаж от връчването на годишната награда за живопис "Владимир Димитров-Майстора" очакваме от Даниела Бенишева. Носителят тази година е Анета Дръгушану. Наградата беше връчена в деня на рождението на художника, в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора".
Стартира националният етап от 47-ия международен епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз и ЮНЕСКО. Темата е “Представете си, че сте писмо, пътуващо във времето. Какво послание искате да предадете на своите читатели?“. Петя Зунгорлиева ще ни разкаже повече за състезанието.
Coфия ще бъде домакин на пъpвия пpaĸтичecĸи ĸypc зa деца, ĸoитo се интересуват от роботика. Под формата на игра, те ще придобият нови умения в сферата на програмирането. Още за инициативата ще научим от Поли Начева.
Краси Мартинов следи новините от София и региона.
Музиката в предаването избира Лили Големинова, водещ е Лилия Герчева.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..