Точно преди 30 години пък (през 1988 г.) беше лятната Олимпиада в Сеул – първата в историята, в която олимпийските и параолимпийските игри се провеждат на едно и също място, на едни и същи съоръжения. И сега един и същи екип отговаря и за двете събития (параолимпйските игри започват точно месец по-късно, на 9 март).
Те и двете са еднакво важни за нас – оттук започва разговорът ни с Жихай Лий, която ръководи отдела за връзки с чуждестранните медии. Енергична, атрактивна, с чудесен английски, тя ни разказа за екипа от доброволци (избрани са 20389 човека от 145 държави и от 92 000 кандидати), наречен "Passion crew"; за пътя на олимпийския огън, който е точно 2018 километра и е носен от 7500 човека; за двата олимпийски „ринга“ - розовия планински (снежните спортове) и морския син (ледените пързалки).
В това отношение ПьонгЧанг е уникален, защото планина и море се намират на 30 минути разстояние (благодарение на специално достроената и оптимизирана инфраструктура, по която месец и половина преди началото на игрите – когато ние бяхме там, все още се работеше усилено и новите свръхбързи влакови линии още не бяха пуснати). Две са и летищата, които са „вратите“ към ПьонгЧанг – "Инчеон" (международното летище на Сеул, което всяка година е в Топ 3 на най-добрите летища в света), както и по-близкото до мястото на провеждане - "Янг-Янг".
"Passion.Connected" е слоганът на игрите. Както и "Happy 700 PyongChang", тъй като това е надморската височина на курортите в района, който и преди да спечели олимпийските игри, е бил предпочитано място за зимни спортове и отдих за корейците.
Иначе 3000 са международните журналисти, квотата е абсолютно запълнена отдавна, а пресцентърът е изключително модерен, с роботи, които ни посрещат и предоставят информация и насоки. Естествено, високите технологии са една от емблемите на Южна Корея. Това е държавата, в която телефоните са повече от нейните жители. Много е вложено в тези олимпийски игри, включително и в подготовката на спортистите (сред които има и немалко натурализирани), като целта, която си поставят домакините, е място в Топ 4 в класирането по медали. Съвсем скоро ще разберем колко е реалистично това.
Иначе това, което вече е ясно - че това ще бъдат може би най-студените игри. Ниски температури, гарнирани със силен вятър (който ние усетихме и през декември), правят атмосферата съвсем, ама съвсем ледена.
Чуйте всичко, което разказа за Радио София Жихай Лий, а утре очаквайте подробности за стадиона, построен специално за церемонията по откриването.
На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..
До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..
След церемония по награждаване на 8 февруари станаха ясни фаворитите на журито и на публиката от 54-тото издание на Международния кинофестивал в Ротердам. "Беше обявен носителят на наградата "Тигър" . Това е филмът на режисьора Игор Безинович "Fiume o morte" ("Река или смърт") с копродуценти от Хърватия, Италия и Словения . Този филм може..
"Имало едно време един стар майстор, който правел кукли. Правел той куклите, учел ги да танцуват и да пеят…" – така започва историята си Татко Карло пред малкия Буратино. С този майстор и неговите кукли ще ви срещне най-новият куклен спектакъл – "Буратино" от Алексей Толстой по драматизацията и режисурата на Славчо Маленов. "Ние, както сме..
След повече година турне българските съкровища от изложбата "Владетелите на Европа" , представена в САЩ и Канада , се завърнаха в България и отново могат да бъдат видяни във витрините на Националния исторически музей (НИМ). В Чикаго живее огромна българска общност. В музея там работят и български експерти. Те предложили да бъде..
Чуйте целия разговор на Мартен Роберто и Свилен Ноев в звуковия файл .
Още едно красиво момиченце се появи на бял свят, след като родителите му бяха финансирани по Програмата на Столичната община за подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от инвитро процедури с донорски яйцеклетки. Виктория е с мерки 3,850 кг и 51 см и се роди в болница "Надежда" под грижите на д-р Тихомирова,..