Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Познаваме ли София и нейните забележителности

Снимка: Facebook/Sketches of Sofia
В забързаното ежедневие рядко се сещаме, че не е нужно да напускаме града, за да се насладим на богата история и културни забележителност. Не е нужно да планираме дълга отпуска, за да се насладим на природата. Гледките на Витоша са не по-малко красиви от тези в Стара планина, Рила или Родопите.

Едни от местата в София, които пазят най-много история, са църквата „Св. София“, храм-паметникът „Св. Александър Невски“, църквата „Св. Петка Самарджийска“, сградите на Народния театър „Иван Вазов“, на Централния военен клуб, Българската академия на науките. Софийският университет „Св. Климент Охридски“, Народното събрание, Националната художествена галерия, Националната опера и балет също заслужават нашето внимание.

Църквата „Св. София“ е емблематична сграда. Изградена е върху стари църкви от IV век. През Средновековието забележителната сграда е била използвана като градска съборна църква, а по време на турското робство е превърната в джамия. Под църквата се намира първият в България музей-некропол, който обаче все още не е отворен за посетители.

Храм-паметникът „Св. Александър Невски“ е построен в периода 1904-1912 г., в чест на руския император Александър Втори, наричан още „Цар Освободител“, чиято армия през 1878 г. освобождава България от петвековното турско робство.

Църквата „Св. Петка Самарджийска“ е от 15 век и е полувкопана в земята, защото по време на турското робство не е било разрешено християнска църква да бъде по-висока от джамиите.

Народният театър „Иван Вазов“ е построен в периода 1906-1907г., по проект на архитекти от Виена и е в бароков стил. Централният военен клуб също е сред културните икони на София. След Освобождението в ателиетата му са работели Ярослав Вешин и Владимир Димитров-Майстора. Народното събрание пък е една от първите сгради, построени след Освобождението.

Нашият репортер Ана Попова попита столичани, които тази сутрин не бързаха за работа, а се разхождаха спокойно из центъра, кои са забележителностите в София, с които можем да се гордеем. Чуйте техните отговори в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18
Цирковото семейство Еми Велкова и Стивън Караоли

Еми Велкова - за любовта към цирковото изкуство и живота на колела

Любовта към цирка и цирковото изкуство, както и живота на колела, явно се предава от поколение на поколение. Доказателство за това са Еми Велкова и Стивън Караолис, които идват от циркови фамилии. “Около теб има летящи хора, красиви костюми, пера, животни. Все неща, които на нормалните хора, които ходят на работа и се прибират вкъщи, са им малко..

публикувано на 24.02.25 в 14:24

Тома Бинчев - Петрарка на морето

На 27 февруари 2025 г., Софийският филиал на Съюза на свободните писатели организира творческа вечер "Морето е живо“, посветено на поета, редактор и журналист, почетен гражданин на Бургас - Тома Бинчев. Пред Радио София събитието представиха директорът на театър "София” Ириней Константинов, литературният историк проф. Михаил Неделчев,..

публикувано на 24.02.25 в 13:53