Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Познаваме ли София и нейните забележителности

Снимка: Facebook/Sketches of Sofia
В забързаното ежедневие рядко се сещаме, че не е нужно да напускаме града, за да се насладим на богата история и културни забележителност. Не е нужно да планираме дълга отпуска, за да се насладим на природата. Гледките на Витоша са не по-малко красиви от тези в Стара планина, Рила или Родопите.

Едни от местата в София, които пазят най-много история, са църквата „Св. София“, храм-паметникът „Св. Александър Невски“, църквата „Св. Петка Самарджийска“, сградите на Народния театър „Иван Вазов“, на Централния военен клуб, Българската академия на науките. Софийският университет „Св. Климент Охридски“, Народното събрание, Националната художествена галерия, Националната опера и балет също заслужават нашето внимание.

Църквата „Св. София“ е емблематична сграда. Изградена е върху стари църкви от IV век. През Средновековието забележителната сграда е била използвана като градска съборна църква, а по време на турското робство е превърната в джамия. Под църквата се намира първият в България музей-некропол, който обаче все още не е отворен за посетители.

Храм-паметникът „Св. Александър Невски“ е построен в периода 1904-1912 г., в чест на руския император Александър Втори, наричан още „Цар Освободител“, чиято армия през 1878 г. освобождава България от петвековното турско робство.

Църквата „Св. Петка Самарджийска“ е от 15 век и е полувкопана в земята, защото по време на турското робство не е било разрешено християнска църква да бъде по-висока от джамиите.

Народният театър „Иван Вазов“ е построен в периода 1906-1907г., по проект на архитекти от Виена и е в бароков стил. Централният военен клуб също е сред културните икони на София. След Освобождението в ателиетата му са работели Ярослав Вешин и Владимир Димитров-Майстора. Народното събрание пък е една от първите сгради, построени след Освобождението.

Нашият репортер Ана Попова попита столичани, които тази сутрин не бързаха за работа, а се разхождаха спокойно из центъра, кои са забележителностите в София, с които можем да се гордеем. Чуйте техните отговори в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28