Колкото до това, къде се чувства по-сигурен: на сцената - като актьор и певец или като режисьор, Александър Мутафчийски отговаря с усмивка: Гледам на двете неща по различен начин. И двете са много творчески, и при двете трябва да мислиш. Като актьор по-скоро се съобразяваш с това, което ти подсказва режисьорът или диригентът. Докато режисьорската работа е доста по-интересна, защото ти трябва да измислиш всичко това. Подсказва ти го единствено авторът, като погледнеш текста или нотите, да разгадаеш някакъв код, т.е. да намериш идеята, философията на спектакъла. Да можеш да я обясниш на колегите си, на трупата, за да може тази идея да достигне чрез тях до публиката.
Александър Мутафчийски е благодарен за това, което през изминалите двайсет години е получил като солист на Музикалния театър - най-хубавите субретни (комедийни) роли, както и прекрасни роли в мюзикъла. Като режисьор, обаче, той е категоричен, че може да изрази неща, които като актьор не може. Не обичам да стоя на едно място. Трябваше да направя една крачка напред.
Какво още каза той пред Даниела Бенишева - чуйте в звуковия файл.
***
Преди 100 години - на 10 февруари 1918 г., в театър "Одеон" в София е представена премиерата на оперетата "Маркиз Бонели" от Делингер. Така трупата на Ангел Сладкаров, бивш солист на Шуменската оперетна дружба, поставя началото на професионалната оперета у нас.
Век по-късно - на 10 февруари 2018 г., Музикалният театър чества със специален концерт 100 години от първия оперетен спектакъл в България. Може би малцина знаят, че след 1918 г. до Втората световна война в България е имало девет частни оперетни театъра, които са били изцяло частна инициатива, без никаква помощ от държавата.
В концерта, посветен на 100-годишнината от началото на професионалния оперетен жанр, са включени откъси от емблематични оперети и мюзикъли, поставяни през годините на сцената на Музикалния театър. Сред тях са: "Царицата на чардаша", "Веселата вдовица", "Цигански барон", както и "Котки", "Целуни ме, Кейт", "Българи от старо време". Режисьор на концерт-спектакъла е проф. Светозар Донев, а негов асистент е любимият на публиката Александър Мутафчийски.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..