Колкото до това, къде се чувства по-сигурен: на сцената - като актьор и певец или като режисьор, Александър Мутафчийски отговаря с усмивка: Гледам на двете неща по различен начин. И двете са много творчески, и при двете трябва да мислиш. Като актьор по-скоро се съобразяваш с това, което ти подсказва режисьорът или диригентът. Докато режисьорската работа е доста по-интересна, защото ти трябва да измислиш всичко това. Подсказва ти го единствено авторът, като погледнеш текста или нотите, да разгадаеш някакъв код, т.е. да намериш идеята, философията на спектакъла. Да можеш да я обясниш на колегите си, на трупата, за да може тази идея да достигне чрез тях до публиката.
Александър Мутафчийски е благодарен за това, което през изминалите двайсет години е получил като солист на Музикалния театър - най-хубавите субретни (комедийни) роли, както и прекрасни роли в мюзикъла. Като режисьор, обаче, той е категоричен, че може да изрази неща, които като актьор не може. Не обичам да стоя на едно място. Трябваше да направя една крачка напред.
Какво още каза той пред Даниела Бенишева - чуйте в звуковия файл.
***
Преди 100 години - на 10 февруари 1918 г., в театър "Одеон" в София е представена премиерата на оперетата "Маркиз Бонели" от Делингер. Така трупата на Ангел Сладкаров, бивш солист на Шуменската оперетна дружба, поставя началото на професионалната оперета у нас.
Век по-късно - на 10 февруари 2018 г., Музикалният театър чества със специален концерт 100 години от първия оперетен спектакъл в България. Може би малцина знаят, че след 1918 г. до Втората световна война в България е имало девет частни оперетни театъра, които са били изцяло частна инициатива, без никаква помощ от държавата.
В концерта, посветен на 100-годишнината от началото на професионалния оперетен жанр, са включени откъси от емблематични оперети и мюзикъли, поставяни през годините на сцената на Музикалния театър. Сред тях са: "Царицата на чардаша", "Веселата вдовица", "Цигански барон", както и "Котки", "Целуни ме, Кейт", "Българи от старо време". Режисьор на концерт-спектакъла е проф. Светозар Донев, а негов асистент е любимият на публиката Александър Мутафчийски.
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..
Sofia Summer Fest се завърна, а екипът на "Добър вечер, София“ бе на мястото на откриването. Началото положи отново звездата на българската естрада Васил Найденов. “Тази професия е трудна и в този занаят трябва да се доказваш от съвсем млад до дълбока старост, но най-важното нещо е да можеш да преодоляваш себе си“ , каза певецът...
"София – европейска столица на спорта“ и Столична община канят почитателите на планината и нейната прохлада на "Витоша Летен Фест, 2025". Единайстото издание на спортния празник е на 13 юли, неделя пред хижа "Момина скала" и включва плининско колоездене и планинско бягане с атрактивен награден фонд, туристически поход, безплатен алпийски тролей над..
Въпреки динамичните събития около казуса, в момента нещата вървят в положителна насока, тъй като от вчера става ясно, че областният управител е поел ангажимент имотът да не бъде продаван. За мен това е стъпка в правилната посока. Разбира се, работата няма да спре до тук, има още много път да се извърви, така че отговорността на институциите тепърва..
Кметът на Слатина Георги Илиев коментира във Фейсбук темата за държавния имот с адрес бул. “Цариградско шосе” 125, който бе разчистен от граждани, а след това влезе в списък с държавни имоти с отпаднала необходимост. Във Фейсбук той написа следното: “Днес проведох среща и получих уверение от областния управител Стефан Арсов, че държавният имот с..