Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По повод 100 годишния юбилей:

Музикалният театър привлича публиката с нови постановки на най-обичаните заглавия в оперетата

Гост в "Радиокафе" е диригентът Огнян Митонов

диригент Огнян Митонов държи партитурата на оперетата "Маркиз Бонели"
Снимка: Олга Добрева

На 10 февруари се навършват 100 години от началото на професионалното оперетно изкуство у нас. Националния музикален театър "Стефан Македонски" отбелязва този внушителен юбилей с редица нови постановки на  най-обичаните оперети у нас. Тази вечер на 9 февруари от 19 часа е началото на "Една нощ във Венеция" от Йохан Щраус, с режисьор Светозар Донев, диригент Огнян Митонов. 

В навечрието на празника "Радиокафе" с водещ Лилия Големинова гостува на Музикалния театър в неделя. Специален гост бе диригентът, който е част от трупата на театъра повече от 15 години и поставя редица обичани заглавия Огнян Митонов. Маестрото ни показа едно от съкровищата, които пази фонотеката на театъра -  партитурата на първата поставена оперета у нас "Маркиз Бонели" с оригинално заглавие Шансонетката.  Партитурата е отпечатана 1894 година, донесена от Ангел Сладкаров, изиграна е 15 години по-късно. В разговора участва и актрисата  и режисьор на детски спектакли Юлия Маринова

С тази партитура, с това произведение се е сложило началото на професионалния оперетен жанр в България, с професионална трупа, изиграно е преди точно 100 години, разказа Огнян Митонов. 

На 10 февруари ще бъде изнесен концерт "Тържесветно честване на 100 години от първия оперетн спектакъл". Тази партитура е доказателсвто за вековната история на театъра. Тя показва колко много години тука се е правело изкуство на високо и професионално ниво, коментира маестрото. 

„Ние сме много щастливи като едни продължители на този жанр сега честваме тези сто години като част от екипа на Музикалния театър, което е голяма чест, за мен също в частност“, признава Огнян Митонов, който е част от трупата на театъра повече от 15 години и е поставял редица заглавия като „Хубавата Елена“, „Орфей в ада“, „Виенска кръв“, „Българи от старо време“, „Една нощ във Венеция“

Тази постановка на „Орфей в ада“ от Жак Офенбах, която направихме в края на месец октомври е неслучайно включена в афиша на Музикалния театър точно в годишнината на честването. Ние имаме двоен юбилей, освен 100-годишнината от началото на музикалното професионално изкуство в България, се отбелязва и 160 години от създаването от считаната за първа оперета в Света „Орфей в ада“ от Жак Офенбах, което е голяма чест за нас“, каза маестрото.

Това е заглавие, което е изпълнено със страшно много енергия, страшно много чар, то е искрицата, от която се вижда, че се е зародил целия жанр след това, допълва диригент Митонов.

Постановката се радва на голям интерес от страна на публиката, а следващия спектакъл ще бъде на 13 февруари в Музикалния театър. Друго заглавие, което радва публиката на театъра е оперетата „Българи от старо време“, чийто нов прочит на диригент Митонов ще бъде представен пред публиката през месец април. 

Това е топ оперетата като най-харесваното българско заглавие . Тук в театъра има 5 постановки, до тази предната, която играхме. Обикновено много дълги години се играят. Наистина много харесвано и заслужава да присъства в афиша на нашия театър. Винаги всички екипи, всички участващи, тези които го сътворяват , във всяка нова постановка участват с голям интерес с голямо отдаване, разказа диригентът.

В юбилейната програма на Музикалния театър е заложена  нова постановка на "царицата на оперетите"- „Царицата на чардаша“. 

На въпроса възроден ли е интересът към оперетното изкуство, актрисата Юлия Маринова-гост на "Радиокафе" отговори: 

През последните години е повече публиката и аз имам чувството, че наистина се завръща публиката и дано да е така, защото има още какво да и покажем, така че ги каним да присъстват да бъдат с нас, ще бъдат доволни и така ще забравят грижите си, защото нашето изкуство е такова. Забравяш целия свят и наистина това те прави по-добър по-щастлив и повече усмивки трябва да има и позитивизъм, сред хората, така че трябва да присъстват и да работим за тях.

Пълни са салоните и другото е, че много млади хора идват, включително и на класическите заглавия, което е много радостно. Ето сега на „Орфей в ада“ ми прави впечатление, че има много млада публика. Можеби това се дължи и на факта, че има и модерни технологии в постановката като 3Д Мапинг и Мултимедия и съчетанието между класика и модерни средства е наистина една добра насока, която явно се оценява и от младата публика. Също и Българи от старо време се оценява от целия диапазон публика, който може да присъства, обобщи маестро Митонов.

Диригентът припомни, че оперетата е едно комплексно изкуство, което изисква от всички участници да работят в екип. Всички, които работят тук обичат това изкуство и затова се получават такива добри спектакли, казва с усмивка маестрото.

Елате в музикалния театър, защото говорим за любов, пеем за любов, всичко е любов животът е любов!

Целият разговор можете да чуете и видите във видеото. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06