Пеев припомни, че през 2014 година от „Витоша ски“ са изложили за обществено обсъждане проект за обновление на ски зоната в кино „Одеон“. „Около 10 000 души тогава минаха и го видяха, но явно не е достатъчна бройка, защото сами чувате - те говорят за възстановяване и поправка на тези съоръжения“, коментира Пеев и припомни, че проектът за обновление чака одобрение от Министерството на околната среда и водите вече 10 години.
Той обясни и защо не е препоръчително да се обновяват старите съоръжения в планината. Витоша ски е собственик на съоръженията от 2007 г., а още през 2000 г. има одобрен ОВОС за лифт „Романски“, но така и не се е намерил инвеститор, защото този лифт към днешна дата е нецелесъобразно да бъде в тази дължина и с този капацитет.
„Знаете, ние оперирахме с „Романски“ лифт няколко години, една трета от зимния сезон той имаше възможност да работи, заради силни ветрове и мъгли“.
Ще направим всичко възможно да популяризираме проекта и да обясним на хората как ски зоната е строена на парче и в продължение на повече от 30 години. Знаете тук имаше четири вида собственост - влек "Заека" е на Министерството на спорта, една част от съоръженията бяха на “Балкан турист”, лифт „Академика“ беше на самата „Академика“, отделно всички съоръжения, довеждащи до планината „Княжевски лифт“, „Драгалевци и кабинката бяха на столичен транспорт“, обясни Пеев.
Треньорът по ски алпийски дисциплини припомни още, че след 2007 година и приватизацията на въжени линии от „Витоша ски“ са обединили всички съоръжения под една шапка, за да могат любителите на зимните спортове да ползват всички съоръжения на Витоша с една карта.
Приемането на Закона за горите през 2012 е много рестриктивен и спира развитието на своите курорти да обновят своите лифтове или да построят нови. В плана за управление пише, че не се предвижда изграждането на нови ски писти и лифтови съоръжения. В закона за туризма пише, че всяка писта трябва да бъде категоризирана, допълни Пеев.
Според него, ако държавата даде зелена светлина на проекта за обновяване на съоръженията в планината, от това няма да спечели само концесионерът, а всички.
Държавата не помага на „Витоша ски“, а помага на гражданите и в частност на любителите на зимните спортове, коментира той.
Изграждането на нови лифтове и обособяването на писти представлява по-малко от 1% от територията на целия природен парк. Развитието на тази зона за зимен туризъм е заложено още през 60-те години на миналия век.
Държавата е длъжник на хората, защо в последните години не се намери друг инвеститор, който да подмени съществуващите съоръжения, коментира още той
Относно зимния сезон на Витоша тази година, Пеев посочи, че зимният сезон не е това, което би трябвало да бъде, по много причини. Една от причините е малкото на брой писти и лифтове, както и липсата на достатъчно сняг. „Правихме няколко опити да се качим в горната част на планината, където знаете влек „Черни връх“ е емблематичен за Витоша, но за съжаление недостатъчното количество сняг и бурните ветрове не спомогнаха за пускането му.
Грехота е да имаме такова богатство и да не го използваме рационално. Никой няма желание да съсипва планината, няма желание за безсмислена сеч, категоричен бе Пеев. Той обясни, че в една от горните си части планината е изкуствено залесена.
Тези манипулации за хиляди кубици сеч са неоснователни и некоректни към обществото. Не може заради интересите на една шепа хора да се саботират интересите на два милиона град, коментира той.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..