Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пощальон по призвание

Днес е Международен ден на пощальоните и куриерите

Занемарена стаичка в подблоковото пространство на блок 322 в столичния квартал "Надежда". А в нея - клон 1229 на "Български пощи" ЕАД. Наглед няма какво да ти хване окото, освен старателно изрисуваният знак на Пощите на стената. Именно неговият автор, оказва се, търсим тук.

"Казвам се Чавдар Божидаров Янев и работя като пощальон от 1991 година", започваме разговора. "Започнах в Пощите след "нежната" революция от 89-та, когато останах без работа. По професия съм строителен техник, но в началото на 90-те строителството замря".

В духа на времето обаче, Чавдар трябва да прибегне до "връзки", за да започне работа дори като пощальон. След първия категоричен отказ на шефа на "Голямата" поща в "Надежда" да наеме Чавдар за позицията, той се обръща за помощ към дядо си, който по професия също е пощаджия.

Чавдар Янев със снимка на дядо ЯниДядо Яни слага старата униформа ("Ние вече не сме формени", забелязва с лека тъга в гласа Чавдар) и благодарение на семейната традиция нашият герой започва новата работа, която, ще стане ясно малко по-късно, е неговата работа - мечта.

"Не ме е притеснявало, че много трябва да обикалям и че ми е малко заплатата. Даже много се кефя. Скоро гледах по Дискавъри как в Китай един пощальон минава реката с лодка, за да достави само едно писмо. Но това тук го няма... Просто нашата професия е такава - срещаш се с всякакви хора и може би затова ми харесва. Пенсионерите ме чакат с нетърпение, защото за много хора единственият човек, който ще видят в месеца, съм аз", разказва той.

За историите, които среща по пътя си пощальонът Чавдар Янев и емоцията да работиш точно това, което искаш, без значение пред колко трудности те изправя то, чуйте в звуковия файл

16 февруари е определен от Европейския съюз за Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните, а в стари времена е била изпълнена с много рискове и напрежение. 
А от екипа на "Радио София" - честит професионален празник на всички пощальони!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяка година успяваме да докараме нови почитатели

Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал " Неотъпкана пътека " и детския лагер преди него: "Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев. Мястото никога не..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Николай Ламбрев-Михайловски

Пиша, защото мълча

Театралът Николай Ламбрев-Михайловски за четвъртата си книга "Безсънни треви": "Видях се в 4 огледала след анализа на първата ми книга от Михаил Неделчев. Митко Новков представи сега втората. Вяра, надежда, благодарност, надежда, обичана, мечта, сънища, деца, смърт. Пиша, защото мълча. Това са едни по-дълги или по-къси стихотворения. Започнах с..

публикувано на 16.06.24 в 11:12

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър на "А to jazZ" - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на Георги..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30