Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Виена реши въпроса с местата в детските градини

Снимка: БГНЕС
Във Виена има 1980 детски градини, които осигуряват места за 86 хиляди деца, в сравнение със София, където има места за 50 хиляди деца. Думите се на Юрген Чернохорски, зам.-кмет на Виена, отговарящ за ресорите "Образование, интеграция, младежи и персонал".

На въпрос: "Има ли недостиг на детски градини? - проблем, който съществува в София, той обяснява, че предизвикателството пред общината е да създава непрекъснато нови места в градините, защото градът неимоверно бързо се разраства.

Всяка година общината създава 2000 нови места, подчертава Чернохорски и допълва - за децата между 3 и 6 години предлагаме места за 107 процента, което означава, че имаме повече от необходимите места. За деца от 1 до 3 години предлагането е 74 процента.  

Съвсем опростено нещата изглеждат по следния начин:  Приемът за следващата учебна година се извършва през ноември и декември. През този период родителите отиват в съответната служба, която отговаря за детските градини и подават заявление за приемане на детето им, в което е написано първото и второто им желание. Ако не може да бъде намерено място на детето в общинска детска градина по първо и второ желание, общината подкрепя родителите да намерят място в частна детска градина.

По принцип във Виена системата е такава, че общината има отлични контакти с по-големите организации, които стопанисват детски градини и това помага да реши въпроса доста бързо. Разбира се, има детски градини, в които всички искат да запишат децата си, така че и десететажен блок да построим, пак ще се препълни. Все пак мисля, че системата работи добре. Балансът е добър, казва Чернохорски.

Австрия има отделна система за обучение на педагозите, които работят в детските градини. Допълнително към държавното обучение, Виена има и собствено общинско училище за обучение на специалистите, които работят в детските градини. Ние много се гордеем с това училище за учителки в детските градини, защото то е много иновативно, много съвременно. Критериите за обучението на тези кадри са регулирани със закон, като допълнително имаме собствена система за контрол на работата. Във Виена работи микс от частни и общински училища.

За общинските е ясно, но частните получават финансиране от общината и организират самостоятелно работата си и ние като инстанция, която дава парите трябва да упражняваме много тесен контрол и в момента, в който се появят случаи на упражнено насилие или нещо подобно, ние трябва да имаме много бърз механизъм да се намесим и да регулираме нещата. Иначе месечната заплата, която получава един учител в детската градина е около 2500 евро (бруто, преди удръжките). Колкото до въпроса за мотивацията в една толкова трудна професия, той наистина е централен.

Мотивацията може да се постигне чрез микс от подкрепа, обмен между учителите и мерки за допълнителна квалификация. Всъщност в учителската професия ни е необходимо не само знание по дадения предмет, необходими са ни хора, които да обичат децата, а за да обичаш децата, трябва на първо място да обичаш себе си.

Повече за реда за записване в детските градини във Виена, за подбора на персонала, за финансирането, чуйте в интервюто с Юрген Чернохорски.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спектакълът "Метаморфози" на ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на софийска сцена

На 15 май ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на сцената на Театър "Азарян" със спектакъла "Метаморфози" по Овидий. Режисьор е Стайко Мурджев, удостоен с "Икар" през 2024 г. в категория за "Майсторско техническо осъществяване" и с номинация за "Икар" в категория "Сценография". "Метаморфози“ е спектакъл – компилация от антични митове, който..

публикувано на 08.05.25 в 13:44

На мястото на ИПК "Родина" започва строителство

Пет години след събарянето на ИПК "Родина" на софийския бул. "Цариградско шосе" 113А, п редвиденият комплекс вече има разрешение за строеж. То е за част от терена е в сила от 9 април. Предвижда се там да бъдат изградени "многофамилни жилищни сгради с детска градина, детски парти център, спортен център, магазини за хранителни и нехранителни..

публикувано на 08.05.25 в 13:01

Откриват музейна експозиция за историята на столичния район "Люлин"

На 9 май столичният район „Люлин“ отбелязва своя празник. Тогава ще бъде открита и първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на най-многолюдния район в София. Експозицията представя промяната на "Люлин“ през годините, административното му устройство, големите спортни, образователни и културни постижения, както и важни..

публикувано на 08.05.25 в 12:28

Разделно събират опасни отпадъци в столичния район "Слатина" на 10 май

Столичната община продължава провеждането на МаГаТа Фест с трето издание в столичния квартал "Слатина" тази събота, 10 май . Събитието дава възможност на софиянци да предадат на едно място отпадъци от мазета, гаражи и тавани, като по този начин спомага за подобряване на разделното събиране на всички видове отпадъци и следващото им рециклиране ...

публикувано на 08.05.25 в 11:57

Театър и цирк на 10 май в парка пред храм "Свети Седмочисленици"

Първото по рода си събитие, което съчетава театрално, цирково и улично изкуство ще се проведе тази събота (10.05.25) в градинката пред църквата "Свети Седмочисленици". Организатори са Пътуващ театър "Скрин", Сдружение "Седемте изкуства" и Театрално-танцова студия "Чекмедже". Входът е свободен, а публиката ще може да вземе участие в различни..

публикувано на 08.05.25 в 11:55

Зелени мерки за по-чист въздух в София

Какви са мерките, които Столичната община предприема в посока подобряване качеството на въздуха? В ход е проектът “Зелени мерки за по-чист въздух", в който столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. През зимните месеци беше въведена нискоемисионна зона в центъра на града. Зелените мерки са едно от нещата, които..

публикувано на 08.05.25 в 10:57

Започва Софийският фестивал на науката

Софийският фестивал на науката събира над 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори. Форумът започва днес и ще продължи до 11 май в София тех парк. Откриването е от 12 ч. пред сградата на Форум "Джон Атанасов". Участниците са от България, Гърция, Кипър, Китай, Обединеното кралство, Съединените щати и Франция...

публикувано на 08.05.25 в 10:05