Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Виена реши въпроса с местата в детските градини

Снимка: БГНЕС
Във Виена има 1980 детски градини, които осигуряват места за 86 хиляди деца, в сравнение със София, където има места за 50 хиляди деца. Думите се на Юрген Чернохорски, зам.-кмет на Виена, отговарящ за ресорите "Образование, интеграция, младежи и персонал".

На въпрос: "Има ли недостиг на детски градини? - проблем, който съществува в София, той обяснява, че предизвикателството пред общината е да създава непрекъснато нови места в градините, защото градът неимоверно бързо се разраства.

Всяка година общината създава 2000 нови места, подчертава Чернохорски и допълва - за децата между 3 и 6 години предлагаме места за 107 процента, което означава, че имаме повече от необходимите места. За деца от 1 до 3 години предлагането е 74 процента.  

Съвсем опростено нещата изглеждат по следния начин:  Приемът за следващата учебна година се извършва през ноември и декември. През този период родителите отиват в съответната служба, която отговаря за детските градини и подават заявление за приемане на детето им, в което е написано първото и второто им желание. Ако не може да бъде намерено място на детето в общинска детска градина по първо и второ желание, общината подкрепя родителите да намерят място в частна детска градина.

По принцип във Виена системата е такава, че общината има отлични контакти с по-големите организации, които стопанисват детски градини и това помага да реши въпроса доста бързо. Разбира се, има детски градини, в които всички искат да запишат децата си, така че и десететажен блок да построим, пак ще се препълни. Все пак мисля, че системата работи добре. Балансът е добър, казва Чернохорски.

Австрия има отделна система за обучение на педагозите, които работят в детските градини. Допълнително към държавното обучение, Виена има и собствено общинско училище за обучение на специалистите, които работят в детските градини. Ние много се гордеем с това училище за учителки в детските градини, защото то е много иновативно, много съвременно. Критериите за обучението на тези кадри са регулирани със закон, като допълнително имаме собствена система за контрол на работата. Във Виена работи микс от частни и общински училища.

За общинските е ясно, но частните получават финансиране от общината и организират самостоятелно работата си и ние като инстанция, която дава парите трябва да упражняваме много тесен контрол и в момента, в който се появят случаи на упражнено насилие или нещо подобно, ние трябва да имаме много бърз механизъм да се намесим и да регулираме нещата. Иначе месечната заплата, която получава един учител в детската градина е около 2500 евро (бруто, преди удръжките). Колкото до въпроса за мотивацията в една толкова трудна професия, той наистина е централен.

Мотивацията може да се постигне чрез микс от подкрепа, обмен между учителите и мерки за допълнителна квалификация. Всъщност в учителската професия ни е необходимо не само знание по дадения предмет, необходими са ни хора, които да обичат децата, а за да обичаш децата, трябва на първо място да обичаш себе си.

Повече за реда за записване в детските градини във Виена, за подбора на персонала, за финансирането, чуйте в интервюто с Юрген Чернохорски.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35