Френската столица е най-прекрасният град и според нашата колежка Олга Добрева, която е специализирала журналистика там. Тя е живяла в Париж в две последователни години за по един месец, очарована е от града и би го посещавала отново и отново, но не би живяла там. Според нея това е град, в който можеш да се влюбиш, в който можеш да обичаш, но не и да живееш. Животът в Париж е прекалено забързан и изключително скъп, хората са много, а туристите - още повече. Обяснението за целият туристопоток са множеството забележителности в Париж. Едни от най-големите са: Айфеловата кула, музеят "Лувърът", катедралата "Нотр Дам дьо Пари", Триумфалната арка и булевард "Шанз-Елизе", река Сена, кварталът "Монмартър", дворецът "Версай".
"Лувърът" е музей, който е огромен като площ и невероятен като съдържание. Разположен е на площ от 60 хиляди квадратни метра и съдържа над 35 хиляди творби на изкуството. Стъклената пирамида, която е открита през 1989 г. е вход към музея. Тя е посрещната от парижани с противоречиви отзиви, подобно и на Айфеловата кула, казва Олга Добрева.
Един от най-впечатляващите квартали на Париж е "Монмартър". Той е известен още като кварталът на художниците.
Навсякъде из Париж можеш да срещнеш и музиканти - в парка, в метрото, пред музея. Във френската столица не е срамно музикантите да свирят на улицата. Напротив, така те смятат, че стигат най-лесно до публиката.
В Латинския квартал пък се намира "Нотр Дам дьо Пари" - катедрала, която е отворена за посещение. В нея е коронясан Наполеон. Тя е огромна по размери, има изключително красиви витражи и отлична акустика. В нея редовно се провеждат концерти.
Ако ви се отдаде възможност да отидете в Париж, не трябва да пропускате да се разходите с корабче по Сена. То минава покрай най-големите забележителности в града. Билетът важи за цял ден, а пътниците могат да слизат на всяка една от спирките, да разглеждат забележителностите по пътя и отново да се качват на следващото корабче.
Още за Париж - чуйте в звуковия файл.В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..