133 млн. лв. са просрочените дългове на НЗОК към чужди клиники, извежда в заглавие СЕГА. Здравната каса дължи 271 млн. лв. за лечение на български пациенти в чужбина, като 133 млн. лв. от тях са просрочени, сочат резултатите от спешната проверка за задълженията на институцията към чужди здравни фондове, която насрочи зам.-министърът на здравеопазването и председател на надзорния й съвет Жени Начева в петък. Сумата е същата, каквато съобщи по-рано управителят на НЗОК проф. Камен Плочев пред депутатите. Същевременно в бюджета на касата за тази година са заложени 73 млн. лв. за разплащане с чужди клиники. Цяла седмица различни представители на кабинета оспорваха данните на Плочев, а финансовият министър Владислав Горанов предупреди, че разминаването може да провали подписването на рамковия договор за тази година.
Всяко седмо училище с е-дневник, четем в МОНИТОР. Приблизително всяко седмо училище използва електронен дневник. Това показва проучване на образователното министерство чрез анкетиране на 2139 школа, което установило, че иновацията е въведена в 316 учебни заведения. Към момента все още няма нормативно изискване за водене на електронен вариант на дневниците в системата на училищното образование. Предстои обаче изменение на Наредбата за информация и документите за системата на предучилищното и училищното образование, в което е предвидено от учебната 2018-2019 година дневници да може да се водят в хартиен и/или в електронен вид. Така преподавателите ще могат да влизат направо с таблета или смартфона, през който да вписват отсъствията, оценките и забележките на учениците.
Бизнесът извоюва тройно по-голям внос на работници, информира СЕГА. По-лесен и тройно по-висок внос на работна ръка от страни извън Европейския съюз си извоюваха работодателските организации. Вместо квота от 10% от средносписъчната численост на наетите по трудов договор работодателите ще могат да внасят при облекчени условия от трети страни до 35% от общия си състав. Това са предложените нормативни промени между първо и второ четене на законопроекта за трудовата миграция и трудовата мобилност.
Избират между 4 варианта за райониране на страната, отбелязва МОНИТОР. България ще избира между 4 варианта за нова карта на икономическите райони за планиране на страната. Това стана ясно в понеделник по време на дискусия, организирана от столичен ежедневник. На нея първоначално бяха представени 3 варианта, но по врече на обсъжданията от Института за пазарна икономика (ИПИ) предложиха четвърти. Първият от представените днес предвижда в страната да има 5 района от ниво 2. Според втория вариант районите от ниво 2 ще бъдат четири. Третият вариант предвижда запазване на броя на районите - шест, но с променен обхват. От ИПИ препоръчаха преди да се премине към избор да се направи оценка за достъпа до ресурс за Югозападния район и съответно столицата в третия вариант. Десислава Николова от института предложи четвърти вариант. Той предвижда деление на Западна България - като един голям район, Черноморски район - Североизточен или Дунавски район, и Тракийско-Родопски район. В Западния район ще се включва и част от сегашната Северозападна България.
Виж повече
Спор трябва ли София да е в отделен район, коментира по темата 24 ЧАСА. Трябва ли София да е самостоятелен икономически район, или да остане част от по-голям, но така да намалява възможността на останалите общини да ползват европейски средства. Това е основният проблем при новото икономическо райониране на страната, което се налага да влезе в сила от 2020 г. заради правилата на ЕС. При сегашното деление с 6 района Северозападът остава с по-малко от минималните 800 хил. души население. Засега и двата варианта, които са фаворити за новото райониране, предвиждат София да е част от по-голям район.
Климатът става все по-нестабилен и времето все по-внезапно се променя, пише ТРУД. Резки необичайни застудявания и обилни валежи от сняг през зимата и от дъжд през лятото ни застигат все по-често. Една от основните причини за това е увеличението на влагата в атмосферата, обясниха експерти. Главен виновник е замърсяването на океаните и моретата с боклуци и пластмаси, които убиват планктона и нарушават баланса, защото именно те са основният източник на изпарения. „Повечето вода, която започва да се съдържа в атмосферата, в един момент трябва някъде да се извали и това може да се случи както сега – в края на зимата с отрицателни температури или през лятото, където все по-често има екстремни валежи”, обяснява метеорологът от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН проф. Валери Спиридонов. Той обаче подчерта, че все пак още е зима, така че тези валежи не са нещо крайно необичайно и припомни, че е имало сняг и през март, та дори през август.
Данните от всички станции на МОСВ, които са официални източници на информация за качеството на въздуха, показват, че нивата на ФПЧ са изцяло в нормата над цяла София – под 50 мкг/м 3 към 16:00 часа днес. Центърът за градска мобилност отчита, че до 12:00 ч. в първия ден от въвеждането на “зелен билет” над 40 хил. пътници за закупили и..
За автобусите и бусовете на туроператорите е договорен безплатен достъп до Терминал 2, паркинг за автобуси P8, на Летище София за целия зимен сезон 2024/2025. Министърът на туризма Евтим Милошев и концесионерът на Летище София, „Соф Кънект“ са постигнали споразумение това да бъде факт до края на март 2025 г.. В подкрепа на активния зимен..
На тържествена церемония, на 10 януари 2025 г. проф. Роберт Шльогл ще бъде удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Президентът на Фондация „Александър фон Хумболт“ ще получи отличието за своите изключителни научни постижения в областта на хетерогенния анализ и преобразуването на химическа..
Полицията в София задържа 20-годишен мъж, разпространявал вейпове и райски газ. При обиските са открити голямо количество електронни цигари и флакони с райски газ. Операцията е на екипи на Първо РУ към СДВР. Тя е започнала след получена информация за мъж, който продава акцизни стоки без бандерол, както и вейпове, съдържащи забраненото вещество..
ВМА е сред лидерите в страната в областта на ендоваскуларното лечение на комплексните аортни аневризми. На 14-16 февруари 2025 г. конгресният център на Военномедицинска академия ще бъде домакин на първото издание на „Дни на аортата” (Sofia Aortic Days), организирани от Клиниката по съдова хирургия на лечебното заведение. Събитие от този тип – включващо..
Ръководството на Националната кардиологична болница ще се срещне с началници на клиники и отделения, за да бъде обсъден предложеният в края на миналата година план за преструктуриране на лечебното заведение. Против този план се обявиха над 200 работещи в болницата. Те изпратиха отворено писмо до здравните власти с искане за отмяна на..
На 76-годишна възраст е починал писателят и сценарист Владо Даверов, съобщи БНТ. Здравето му внезапно се е влошило и след кратък престой в болница "Токуда" е починал. Той е автор на разкази, новели, повести и романи, но най-известен сред широката аудитория е с киносценариите си, сред които блести "Вчера" от 1988 г., базиран на неговите юношески..