133 млн. лв. са просрочените дългове на НЗОК към чужди клиники, извежда в заглавие СЕГА. Здравната каса дължи 271 млн. лв. за лечение на български пациенти в чужбина, като 133 млн. лв. от тях са просрочени, сочат резултатите от спешната проверка за задълженията на институцията към чужди здравни фондове, която насрочи зам.-министърът на здравеопазването и председател на надзорния й съвет Жени Начева в петък. Сумата е същата, каквато съобщи по-рано управителят на НЗОК проф. Камен Плочев пред депутатите. Същевременно в бюджета на касата за тази година са заложени 73 млн. лв. за разплащане с чужди клиники. Цяла седмица различни представители на кабинета оспорваха данните на Плочев, а финансовият министър Владислав Горанов предупреди, че разминаването може да провали подписването на рамковия договор за тази година.
Всяко седмо училище с е-дневник, четем в МОНИТОР. Приблизително всяко седмо училище използва електронен дневник. Това показва проучване на образователното министерство чрез анкетиране на 2139 школа, което установило, че иновацията е въведена в 316 учебни заведения. Към момента все още няма нормативно изискване за водене на електронен вариант на дневниците в системата на училищното образование. Предстои обаче изменение на Наредбата за информация и документите за системата на предучилищното и училищното образование, в което е предвидено от учебната 2018-2019 година дневници да може да се водят в хартиен и/или в електронен вид. Така преподавателите ще могат да влизат направо с таблета или смартфона, през който да вписват отсъствията, оценките и забележките на учениците.
Бизнесът извоюва тройно по-голям внос на работници, информира СЕГА. По-лесен и тройно по-висок внос на работна ръка от страни извън Европейския съюз си извоюваха работодателските организации. Вместо квота от 10% от средносписъчната численост на наетите по трудов договор работодателите ще могат да внасят при облекчени условия от трети страни до 35% от общия си състав. Това са предложените нормативни промени между първо и второ четене на законопроекта за трудовата миграция и трудовата мобилност.
Избират между 4 варианта за райониране на страната, отбелязва МОНИТОР. България ще избира между 4 варианта за нова карта на икономическите райони за планиране на страната. Това стана ясно в понеделник по време на дискусия, организирана от столичен ежедневник. На нея първоначално бяха представени 3 варианта, но по врече на обсъжданията от Института за пазарна икономика (ИПИ) предложиха четвърти. Първият от представените днес предвижда в страната да има 5 района от ниво 2. Според втория вариант районите от ниво 2 ще бъдат четири. Третият вариант предвижда запазване на броя на районите - шест, но с променен обхват. От ИПИ препоръчаха преди да се премине към избор да се направи оценка за достъпа до ресурс за Югозападния район и съответно столицата в третия вариант. Десислава Николова от института предложи четвърти вариант. Той предвижда деление на Западна България - като един голям район, Черноморски район - Североизточен или Дунавски район, и Тракийско-Родопски район. В Западния район ще се включва и част от сегашната Северозападна България.
Виж повече
Спор трябва ли София да е в отделен район, коментира по темата 24 ЧАСА. Трябва ли София да е самостоятелен икономически район, или да остане част от по-голям, но така да намалява възможността на останалите общини да ползват европейски средства. Това е основният проблем при новото икономическо райониране на страната, което се налага да влезе в сила от 2020 г. заради правилата на ЕС. При сегашното деление с 6 района Северозападът остава с по-малко от минималните 800 хил. души население. Засега и двата варианта, които са фаворити за новото райониране, предвиждат София да е част от по-голям район.
Климатът става все по-нестабилен и времето все по-внезапно се променя, пише ТРУД. Резки необичайни застудявания и обилни валежи от сняг през зимата и от дъжд през лятото ни застигат все по-често. Една от основните причини за това е увеличението на влагата в атмосферата, обясниха експерти. Главен виновник е замърсяването на океаните и моретата с боклуци и пластмаси, които убиват планктона и нарушават баланса, защото именно те са основният източник на изпарения. „Повечето вода, която започва да се съдържа в атмосферата, в един момент трябва някъде да се извали и това може да се случи както сега – в края на зимата с отрицателни температури или през лятото, където все по-често има екстремни валежи”, обяснява метеорологът от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН проф. Валери Спиридонов. Той обаче подчерта, че все пак още е зима, така че тези валежи не са нещо крайно необичайно и припомни, че е имало сняг и през март, та дори през август.
Военнослужещи с два хеликоптера „Кугар“ от състава на военновъздушните сили се включиха тази сутрин, 23 юли, в погасяването на пожар, възникнал в района на селата Стефан Караджово и Камен връх, община Болярово, информира БГНЕС. Хеликоптерите, снабдени със система за гасене от въздуха, излетяха в 9:06 ч. от авиобаза "Крумово" и ще подпомагат..
Столичният общински съветник Благовеста Кенарова отговори с пост на зам.-кмета по финансите на София Иван Василев, който я обвини, също в пост, че заради съветник от ПП парите на общината ще останат в Общинска банка, като така бламирала идеята на кмета Васил Терзиев за избор на нова банка. Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община..
Във връзка с разкриване на уличен водопровод на ул. "Детски мир", от "Софийска вода" предупреждават, че на 23 юли (сряда) се налага спиране на водоподаването от 10:00 до 17:00 часа в района на в.з. Киноцентъра III част. Подмяна на спирателен кран по ул. "Здравец" налага спиране на водоподаването от 9:30 до 21:30 часа в кв. "Ботунец" , в..
С цел възстановяване на законосъобразността и защита на обществения интерес кметът на София Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет (СОС) за изменение на Подробния устройствен план (ПУП) в местност "Кръстова вада", в частта, за която има заявено инвестиционно намерение за изграждане на сграда с височина 215 метра. Докладът на..
Археолози разкриха триъгълна каменна кула в крепостта Кокалянски Урвич край София, датирана от края на II век – началото III век. Зад уникалното откритие стоят имената на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието е..
Експозицията, разположена в Централното фоайе на Библиотеката, е подготвена от експерти от Направление “Опазване на ръкописно-документално наследство“ и по-специално от отделите: “Ръкописи и старопечатни книги“, “Български исторически архив“ и “Ориенталски сбирки“, съобщават от пресцентъра на Библиотеката. Изложбата се състои от 19 табла, които са..
Заместник-кметът по екология на София Надежда Бобчева поиска мандат от столичните общински съветници за укрепване и възстановяването на терена около бившия рудник "Кремиковци", който застрашава живота и инфраструктурата на живущите в едноименния квартал. След два дни на заседание в Столичния общински съвет ще бъде разгледан доклад, в който..