Ползвателят трябва да има постоянен адрес на територията на Столичната община, а за учащи и студенти - да имат и/или настоящ адрес на територията на Столичната община. Лицата трябва и да не са ползватели на сходни социални услуги през периода на ползване на услугата "Асистент за независим живот". С решение на Върховния административен съд от декември 2017-та година обаче, точките за учебна дейност и труд бяха премахнати за кандидатите на услугата. По тази причина се надигна недоволство от страна на ползвателите й, които ползват асистентски часове за труд и учебна дейност. През миналата седмица пък Столичният общински съвет реши, че кандидатите-ползватели на социалната услуга отново ще получават тези допълнителни точки.
Първоначалният вариант беше основан изцяло на принципите за независим живот чрез лична помощ, каза Ваня Пандиева, която е работила върху първоначалния вариант на наредбата и е ползвател на услугата "Асистент за независим живот".
Това е един модел, който е популярен в много европейски страни. Той е и основан на правото на човек с увреждане първо да бъде самоовластен, т.е., да познава много добре личните си нужди. Да знаеш за какви дейности от своето ежедневие, за колко време и колко често ще имаш нужда от лични асистенти, който да компенсират увреждането. Това, което аз не мога да правя, да го прави асистентът, но в избрано от мен време, по начин, по който аз се чувствам добре. Спрямо тази индивидуална оценка, която вече се прави със социалните служби, се определят индивидуален брой часове, които аз разпределям в месеца.
Не трябва приоритетно да се дават точки за работа, а при индивидуалната оценка да се отчита личната ситуация на всеки от нас, допълни Ваня Пандиева.
Хари Хараламбов, който е юрист по образование, е ползвал е услугата на Столичната община, но тази година по лични причини не е кандидатствал. Относно Наредбата за предоставяне на социалната услуга „Асистент за независим живот”, Хари Хараламбов посочи, че това е единственият документ, който е лъжлив нормативен документ. Там повечето разпоредби, повечето правни норми, не съответстват на обективната действителност и всъщност са написани така, че да скрият много от нещата, които реално се случват при предоставянето на тази социална услуга.
Вяра Петрова - директор на отдел "Интеграция на хора с увреждания, програми и проекти" в Столичната община, обясни за предаването "Вашият глас" решението, което гласува Столичният общински съвет:
СОС реши кандидатите – ползватели на социалната услуга "Асистент за независим живот" ще бъдат оценявани за трудова и учебна дейност, както и да им се предоставят точки и часове за това. Това решение е съобразено в защита на интересите на хората с увреждания, също така е съобразено и с решението на ВАС. Ползвателите на услугата за 2018 г. ще бъдат оценявани за трудовата и учебна дейност, т.е. ще бъде заплащано за това на асистентите, каза Вяра Петрова.
Ако и вие имате неразрешен проблем, свързан с институциите в София, а не знаете към кого да се обърнете - потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg или на телефон 02/9336 200. Не забраявйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..