Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вашият глас:

Ползвателите на услугата "Асистент за независим живот" отново ще бъдат оценявани за трудова и учебна дейност

При индивидуалната оценка да се отчита личната ситуация на всеки от кандидатите, настояват хората с увреждания

В предаването „Вашият глас“ отново отправихме поглед към поредния проблем, на който институциите не обръщат внимание. Днес фокусът ни бе насочен към социалната услуга "Асистент за независим живот". Ползватели на услугата са лица, които са навършили 18-годишна възраст към момента на започване ползването на социалната услуга и имат 90 и над 90% трайно намалена работоспособност с определена чужда помощ.

Ползвателят трябва да има постоянен адрес на територията на Столичната община, а за учащи и студенти - да имат и/или настоящ адрес на територията на Столичната община. Лицата трябва и да не са ползватели на сходни социални услуги през периода на ползване на  услугата "Асистент за независим живот". С решение на Върховния административен съд от декември 2017-та година обаче, точките за учебна дейност и труд бяха премахнати за кандидатите на услугата. По тази причина се надигна недоволство от страна на ползвателите й, които ползват асистентски часове за труд и учебна дейност. През миналата седмица пък Столичният общински съвет реши, че кандидатите-ползватели на социалната услуга отново ще получават тези допълнителни точки.

Първоначалният вариант беше основан изцяло на принципите за независим живот чрез лична помощ, каза Ваня Пандиева, която е работила върху първоначалния вариант на наредбата и е ползвател на услугата "Асистент за независим живот". 

Това е един модел, който е популярен в много европейски страни. Той е и основан на правото на човек с увреждане първо да бъде самоовластен, т.е., да познава много добре личните си нужди. Да знаеш за какви дейности от своето ежедневие, за колко време и колко често ще имаш нужда от лични асистенти, който да компенсират увреждането. Това, което аз не мога да правя, да го прави асистентът, но в избрано от мен време, по начин, по който аз се чувствам добре. Спрямо тази индивидуална оценка, която вече се прави със социалните служби, се определят индивидуален брой часове, които аз разпределям в месеца.

Не трябва приоритетно да се дават точки за работа, а при индивидуалната оценка да се отчита личната ситуация на всеки от нас, допълни Ваня Пандиева.

Хари Хараламбов, който е юрист по образование, е ползвал е услугата на Столичната община, но тази година по лични причини не е кандидатствал. Относно Наредбата за предоставяне на социалната услуга „Асистент за независим живот”, Хари Хараламбов посочи, че това е единственият документ, който е лъжлив нормативен документ. Там повечето разпоредби, повечето правни норми, не съответстват на обективната действителност и всъщност са написани така, че да скрият много от нещата, които реално се случват при предоставянето на тази социална услуга.

Вяра Петрова - директор на отдел "Интеграция на хора с увреждания, програми и проекти" в Столичната община, обясни за предаването "Вашият глас" решението, което гласува Столичният общински съвет:

СОС реши кандидатите – ползватели на социалната услуга "Асистент за независим живот" ще бъдат оценявани за трудова и учебна дейност, както и да им се предоставят точки и часове за това. Това решение е съобразено в защита на интересите на хората с увреждания, също така е съобразено и с решението на ВАС. Ползвателите  на услугата за 2018 г. ще бъдат оценявани за трудовата и учебна дейност, т.е. ще бъде заплащано за това на асистентите, каза Вяра Петрова.

Ако и вие имате неразрешен проблем, свързан с институциите в София, а не знаете към кого да се обърнете - потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл: glas@bnr.bg или на телефон 02/9336 200. Не забраявйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.

Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има голям потенциал за продължаващо развитие на високотехнологичния сектор

Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) организира на 7 и 8 ноември четвъртото издание на форума за иновации, технологии и изнесени бизнес услуги SEE ITS Summit 2024. Мотото тази година ще бъде “Разгръщане на бъдещи хоризонти”. Амбицията на организаторите е да съберат на едно място водещи технологични лидери, иноватори и експерти,..

публикувано на 24.09.24 в 18:14

Жилищните кредити в страната се увеличават с 25,5%

Кредитите за домакинствата са над 43,7 млрд. лв. (22,3 на сто от БВП). Спрямо август 2023 г. те се увеличават с 19,7 на сто (19,6 на сто годишно повишение през юли 2024 година). В края на август 2024 г. жилищните кредити са 23,203 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 25,5 на сто (25,1 на сто годишно увеличение през юли 2024 година)...

публикувано на 24.09.24 в 17:55

БНР подписа споразумение с Националното сдружение на доброволците

Българското национално радио подписа меморандум за разбирателство с Националната асоциация на доброволците. В центъра на това партньорство двете организации се обединяват в приоритетите си да предоставят навременна и точна информация на обществото по време на бедствия и кризи. “Подписването на този договор отваря много възможности за сътрудничество между..

публикувано на 24.09.24 в 17:03

Музикантът Ninio се завръща с нова песен "Списък с имена"

След успешното представяне на дебютния си албум "Първите 7" Илин Папазян-Ниньо се завръща с нов сингъл и видео към него, като за край на лятото. Ниньо споделя, че песента се ражда случайно от идея, която му хрумва по време на студийна сесия за първия албум и той записва на телефона си. Едва 3 месеца по-късно открива и развива идеята в "Списък с..

публикувано на 24.09.24 в 16:57
Само 8 процента от българския износ за ЕС е по вода и въздух, а останалият е по суша, най-вече с автомобилен транспорт.

Инвестициите се насочват към държави, където сухопътен контрол липсва

Един от основните приоритети на Българската стопанска камара е присъединяването на България към Шенген, Еврозоната и ОИСР.  Макар и отпадането на граничния контрол на въздушните и морски граници да може да бъде определено като стъпка в правилната посока, запазването на контрола по сухопътните граници за България и Румъния води до значителни разходи,..

публикувано на 24.09.24 в 16:07
Траян Траянов от

Неправителствени организации и граждани против Закона за регистрация на чуждестранните агенти

В предаването "Радиокафе“ гостуваха Теодора Бакърджиева, изп-директор на Български дарителски форум и Траян Траянов, изп. директор на Фондация "Заедно в час", за да разкажат за тревогата на организации от неправителствения сектор у нас, голяма част от които протестираха против конкретни текстове от предлагания Закон за регистрация на..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Константин Занков: Очакваме около 10% ръст в туризма

България се нарежда сред петте водещи държави в ЕС по ръст на туристическите нощувки за периода април-юни 2024 г. на годишна база. През второто тримесечие на 2024 г. в България са отчетени 2 126 950 туристически регистрации в категоризирани места за настаняване, които са довели до близо 6 милиона нощувки. Това поставя България сред водещите 5 държави..

публикувано на 24.09.24 в 15:10