Данните на Евростат сочат, че жените в ЕС са с по-високо образование, но с по-ниско заплащане, а дамите заемат само 1/3 от ръководните позиции в страните членки.
За да разберем каква е ситуацията у нас, разговаряхме с експерта по човешки ресусри Свилен Панков, със специалиста в областта Ясмина Тал и със зам.-председателя на КЗД - Баки Хюсеинов.
Свилен Панков, експерт по човешки ресурси в една от международните консултантски компании, която има представителство и у нас вече 25 години, посочи, че според него се полагат много усилия, за да няма дискриминация, но те се полагат точно, защото тя съществува.
Със сигурност не може да се твърди, че абсолютно няма никакво значение дали си мъж или жена. Според мен има значение, каза той.
Свилен Панков сподели и някои добри практики, като посочи, че в компанията, в която работи, много ясно са разпределени отговорностите между мъжете и жените и полът няма никакво значение.
Когато става въпрос за интервю за започване на работа, също няма значение дали кандидатът е мъж или жена, имат значение компетенциите и как отговарят те на въпросната позиция.
Той коментира и един от стереотипите, наложени в обществото, според който мъжете са по-добри лидери.
Аз много ценя различната гледна точка, която жените имат. Научно е доказано, че жените мислят по различен начин от мъжете, но това не ги прави по-лоши за дадена позиция. Напротив, различната гледна точна е много важна и според мен в един екип и една организация, когато има дисбаланс, има по-малко жени или мъже, това ясно може да се усети, каза Свилен Панков.
Според статистиката на КЗП има тенденция на увеличаване на жалбите, които постъпват в комисията, като около 80 процента от тези жалби са от жени, които са се почувствали дискриминирани от техните работодатели. Това каза зам.-председателят на Комисията за защита от дискриминация Баки Хюсеинов.
Периодично се увеличават жалбите, свързани с реализацията на пазара на труда на жените в България. В това отношение българското законодателство е хармонизирано с европейското, има законова основа, на която можем да се базираме и да решаваме въпросите, които касаят равнопоставеността на мъжете и жените в България. Има и много конвенции, които са ратифицирани в България и върху които можем да стъпим, за да вземем съответните решения в КЗД.
Статистката у нас обаче сочи, че с 11% е увеличена икономическата активност на мъжете спрямо жените, което показва, че сред икономическите субекти у нас все още има дискриминационни прояви, посочи Баки Хюсеинов.
Не бих казала, че има дискриминация, а по-скоро големият въпрос е - какви са амбициите и желанията за развитието при жените и как нашата култура подготвя момичетата за това, какъв кариерен път те ще изберат.
Като човек и като специалист вярвам, че ние променяме средата, всички ние – жените и мъжете, и сме активни участници в управлението на своя професионален път, каза специалистът в областта на човешките ресурси Ясмина Тал.
Тя допълни, че е важна средата, в която хората растат, а личните примери, които имаме в най-близкото си обкръжение, много често определят житейския сценарий на човек.
Целия разговор на Олга Добрева със Свилен Панков - вижте във видеото.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..