2344 са родените след инвитро у нас бебета през 2017 г., показват данните от справка на Изпълнителната агенция по трансплантации, разказва СЕГА. Според предишните налични данни - за 2015 г., тогава у нас са се родили 2499 деца след инвитро процедури, или със 155 повече. Данните все пак съвпадат и с общата тенденция ражданията у нас да намаляват. През 2017 г. у нас са били регистрирани 36 центрове и клиники за репродуктивна медицина, докато две години по-рано те са били 33. През 2017 г. е по-малък и броят на ражданията след репродуктивни процедури в сравнение с 2015 г. Те са 1910 срещу 2122 преди две години.
Виж повече
Зачестява късната диагностика на онкологичните заболявания у нас. Всеки втори пациент със злокачествен тумор се оказва в напреднал стадий на болестта. Това сподели пред ТРУД хирургът от Александровска болница доц.д-р Свилен Маслянков. „Най-честите злокачествени образувания, които лекуваме са на дебелото черво, стомаха, гърдата. Напоследък все повече хора търсят медицинска помощ едва , когато метастазите са обхванали и други органи. Това са често хора от малки населени места, които с години не са посещавали лекар. Впечатление прави обаче, че и много млади хора на около и дори под 30-35 години са с карциноми“, изтъква хирургът, който е родом от Велико Търново. Той допълва, че заради напредналата болест понякога започва лечението с лечението на разсейките и след това стига до огнището. „Наличието на метастази означава, че болестта е авансирала и вече е и в кръвообръщението на човека“, казва доц.д-р Маслянков. Медикът е известен с това, че внедрява авангардни хирургични техники от Изтока, които е усвоил по време на специализация в Русия. Богата му практика показва, че мутациите на раковите заболявания са толкова различни, особено при рака на гърдата, че болестта на практика става индивидуална.
Виж повече
Една трета от отделенията във Врачанската болница вече са закрити, разказва МОНИТОР. От общо седемнадесет вече са затворени пет, съобщиха от лечебното заведение в града. Това са отделението по кардиология, инвазивна кардиология, урология, съдова хирургия и неонатология. Няколко ковьоза на недоносени новородени ще бъдат инстализари в родилното отделение. Независимо, че въпросните отделения вече не съществуват, пациентите, които трябва да преминават контролни годишни прегледи след операция или друга тежка терапия в определени периоди не са уведомени в кое лечебно заведение занапред ще им бъде проследявано здравословното състояние и ще им бъдат правени изследвания. Независимо, че в сайта на болницата са публикувани не само стационарни, но и мобилни телефони на отделенията в лечебното заведение, тези на закритите отделения бяха изключени или извън обхват.
Виж повече
Инспектори от Държавната агенция по метрология (ДАМТН) тръгват на хайка за „забравени” язовири, които към момента реално са фантоми – хем съществуват из територията на страната, хем не фигурират в никакви списъци, съобщава МОНИТОР. От агенцията са си поставили срок до края на следващия месец да открият всички такива водоеми, които реално в повечето случаи са малки и отдавна не се използват. Въпреки това обаче може да представляват потенциална заплаха. По последни данни на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) водоемите в страната са 5700. Според зам.-председателя на ведомството ген. Кирил Войнов точната цифра ще стане известна на 30 април.
Виж повече
Неравенството между най-богатите и най-бедните в България се задълбочава въпреки сравнително високия икономически растеж през последните години, повишаването на заетостта и доходите и спада на безработицата до предкризисни нива, пише СЕГА. Най-богатите 20% от населението получават средно 8 пъти повече от най-бедните 20%. Данните са на Евростат към края на 2016 г. Само година преди това разликата в доходите им е била 7 пъти, а през 2012 г. - 6 пъти. Неравенството в доходите е само един от социалните показатели, по които България е в "критично положение", става ясно от последния доклад на Брюксел в рамките на т.нар. Европейски семестър, който следи представянето на икономическите и фискалните политики на страните членки. От тази година обаче Еврокомисията се фокусира върху социалните политики и социалните права на гражданите, които в много държави изостават на фона на възстановяването на европейските икономики след кризата. За целта ЕК вече ще следи 12 показателя, свързани с равните възможности и достъп до пазара на труда, условията на труд и социалното подпомагане и т.н.
Виж повече
Четири години след началото на новия програмен период и три години преди края му България продължава сериозно да изостава в усвояването на европейските структурни и инвестиционни фондове, съобщава СЕГА. Към края на 2017 г. страната ни е успяла да използва само 1.587 млрд. евро, или 16% от средствата, които са й отредени от бюджета на ЕС, посочва анализ на финансовото министерство. Важни програми като "Околна среда", "Наука и образование" и "Развитие на селските райони" са далеч под средния процент, а "Морско дело" и "Добро управление" са с незавидните 0.2% и 6.2%. През втория за страната програмен период (2014 - 2020 г.) България получи достъп до 9.9 млрд. евро, предназначени за финансиране на 10 програми. В сравнение с предишния период (2007 - 2013 г.) този ресурс е с 5.2% по-голям, а заедно с националното съфинансиране общият бюджет по еврофондовете става 11.7 млрд. евро.
Виж повече
През последните дни на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), Природен парк "Витоша", заедно с над 35 доброволци посветиха време и енергия за възстановяването на Ботаническата алея за незрящи, намираща се в местността Дендрариум на Витоша. Алеята е създадена през 2000 г. по проект на Националното читалище на слепите "Луи Брайл..
Екипи на Пожарната служба и Общината са иззели живачен термометър и 2 гайгер-мюлерови брояча от помещение на Езиковата гимназия в Кюстендил, съобщиха от полицията. Подателите на сигнала имали съмнения, че предметите излъчват радиация. Няма завишен радиационен фон в помещението и сградата, показали замерванията. На термометъра попаднали..
Реализирането на 26 проекта с Общоградския бюджет подкрепиха софиянци в платформата "Решава София" . Предстои официално обявяване на резултатите (най-късно до 3 януари) и изпълнение (от 04.01.2025 до 30.03.2026). От Столичната община известяват, че са гласували общо 11 589 жители , като 7105 от тях онлайн и 4484 на място...
Миньорски протест се провежда пред сградата на Министерския съвет . Той е срещу предвидения 15% данък върху подземните богатства в бюджета на държавата за следващата година . Протестът е организиран от Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ и Синдикалната миньорска федерация на КТ "Подкрепа". Протестиращите са..
Славия организира “Бялата Коледа” за всички млади спортисти от школите на клуба по различните видове спорт. Събитието ще се състои на 16 декември от 18:00 часа в зала “Панайот Пондалов”. Водещ на програмата ще бъде Пейо Пеев от група “Спринт”, а специални изпълнения за младите слависти ще има от група “Хоризонт”. “Бялaтa Koлeдa”, opгaнизиpaнa oт..
След като социалните партньори обсъдят проекта на държавен бюджет за следващата година, служебното правителство ще го приеме на днешното си заседание и го внася за окончателно одобрение в Народното събрание. НСТС обсъжда на извънредно заседание проектобюджет 2025 Освен това, министрите ще одобрят изплащането на добавки за най-бедните..
На Терминал 2 на летище "София" се провежда тренировъчна евакуация. Аеропортът функционира нормално и полетите се изпълняват по график, съобщават от летището. Тренировките са част от практиките за гарантиране на безопасност и готовност за реакция в различни ситуации. От летището допълват, че е приоритет сигурността на пътниците.