Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Познанието ни за културното наследство е в основата на нашата национална идентичност

Познанието ни за културното наследство е в основата на нашата национална идентичност. Идеята на Етнографския музей е да покаже българските традиции на по-младите, за да може те да продължат да съществуват, макар и преминали през призмата на различните поколения. Музеят разполага с над 50 хил. артефакта, а колекцията от народно облекло е от над 20 хил. единици. Това заяви директорът на Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН доц. Петко Христов в неделното "Радиокафе".

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ) е създаден през 2010 г. През годините в институциите, чийто правоприемник е ИЕФЕМ, са работили едни от най-значимите имена в българската етнография и фолклористика като Димитър Маринов, акад. Антон Попстоилов, д-р Евдокия Петева-Филова, Стефан Л. Костов, д-р Кръстю Миятев, ст.н.с. Христо Вакарелски, проф. Васил Стоин и др.

В института се осъществява изследователска, образователна и приложна дейност в областта на етнологията, фолклористиката, културната и социалната антропология, етномузикологията, етнохореологията, изкуствознанието и музеологията. Приоритетни са изследванията на човека и човешките общности в тяхната историческа и съвременна културна среда. Обект на проучване са традиционната и съвременната култура на българите и другите етнически и религиозни общности в България.

За съжаление обаче в Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН работят все по-малко млади учени, казва доц. Петко Христов.

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН е водеща национална научна институция в областта на етнологията и фолклористиката, чиято цел е да поддържа знанията и съзнанието на обществото за традиции и културна идентичност и за ролята им в съвременния свят. Учените и специалистите се занимават с изучаване и анализ на многоаспектната културна история и съвременност на България, с изследване на културните явления и процеси в балкански, европейски и световен контекст. Чрез дейностите на Националния център за нематериално културно наследство и Националния етнографски музей системно се издирва, събира, съхранява и представя културното наследство.

Още за Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомировото дело във "Въобщественик: Книга за Чудомир" на проф. Вера Бонева

"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..

публикувано на 03.02.25 в 12:41

Президентът свиква Съвета за национална сигурност заради упойващите вещества сред младите

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".

публикувано на 03.02.25 в 12:11

Преди покупка на автомобил втора употреба, задължително го прегледайте в сервиз

Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..

публикувано на 03.02.25 в 09:14

Увеличават се хоспитализираните в "Пирогов" жени с проблеми след инжектиране на ботокс

Снощи в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано в неделя от лечебното..

публикувано на 03.02.25 в 08:19

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00