Това констатират организаторите на днешната конференция „Визия за ранното детство в България“ от фондация „За нашите деца“. Проведено е специално проучване на системите, институциите и нагласите сред родителите.
Сред изводите се казва: В последните години има промяна в грижата за деца в следствие на целенасочени държавни политики. Съществуват ресурси и предпоставки за подобряване на ситуацията. Но в България няма нито един закон или политически документ, изцяло посветен на ранното детско развитие.
За нуждата от актуализиране на нормативната уредба говори и фактът, изтъкнат от Мария Конде – представител на УНИЦЕФ за България, че нашата страна е единствената в ЕС, чийто съответен закон не е адаптиран към Конвенцията за правата на децата и все още се търсят алтернативи при провинение - децата да не бъдат лишавани от свобода. Наше право е да раждаме деца, но имаме и задължение да им осигурим достоен живот, отбеляза още г-жа Конде.
Стана ясно, че мерките за скринингови прегледи и профилактика, за майчиното и детско здравеопазване през последните години са довели до понижаване на детската смъртност до 6,5 на 1000 новородени, но по този показател все още сме далеч от средните европейски стойности.
Участниците на форума ще гласуват както за общи препоръки, така и конкретни към трите министерства за по-добро взаимодействие по отношение на здравето, образованието и социалната подкрепа в ранното детство.
Чуйте повече в репортажа.
В различните райони на България съществува диспропорция в търсенето и предлагането на места в детските заведения. Дефицитът е най-съществен проблем за столицата, където недостигът е за 6000 деца. Това съобщи специално за Радио София Станислава..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги,..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана..