Това констатират организаторите на днешната конференция „Визия за ранното детство в България“ от фондация „За нашите деца“. Проведено е специално проучване на системите, институциите и нагласите сред родителите.
Сред изводите се казва: В последните години има промяна в грижата за деца в следствие на целенасочени държавни политики. Съществуват ресурси и предпоставки за подобряване на ситуацията. Но в България няма нито един закон или политически документ, изцяло посветен на ранното детско развитие.
За нуждата от актуализиране на нормативната уредба говори и фактът, изтъкнат от Мария Конде – представител на УНИЦЕФ за България, че нашата страна е единствената в ЕС, чийто съответен закон не е адаптиран към Конвенцията за правата на децата и все още се търсят алтернативи при провинение - децата да не бъдат лишавани от свобода. Наше право е да раждаме деца, но имаме и задължение да им осигурим достоен живот, отбеляза още г-жа Конде.
Стана ясно, че мерките за скринингови прегледи и профилактика, за майчиното и детско здравеопазване през последните години са довели до понижаване на детската смъртност до 6,5 на 1000 новородени, но по този показател все още сме далеч от средните европейски стойности.
Участниците на форума ще гласуват както за общи препоръки, така и конкретни към трите министерства за по-добро взаимодействие по отношение на здравето, образованието и социалната подкрепа в ранното детство.
Чуйте повече в репортажа.
В различните райони на България съществува диспропорция в търсенето и предлагането на места в детските заведения. Дефицитът е най-съществен проблем за столицата, където недостигът е за 6000 деца. Това съобщи специално за Радио София Станислава..
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво...
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В..